22 July 2024
MotoGP 2020

Moto3: Ο Darryn Binder κέρδισε την πρώτη νίκη της καριέρας  του στον αγώνα της Catalunya

Ο Darryn Binder κερδίζει το Grand Prix της Καταλονίας, για τον ένατο γύρο του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος Moto3 2020, σε έναν ακόμα θεαματικό και άκρως ανταγωνιστικό αγώνα!

Ο αναβάτης της ομάδας CIP, Darryn Binder, αδελφός του Brand  Binder που αγωνίζεται στην μεγάλη κατηγορία MotoGP με την ΚΤΜ,  κέρδισε την πρώτη νίκη της καριέρας του στον αγώνα της Catalunya

Ο Darryn Binder έδωσε σκληρή μάχη μέχρι το τέλος με τους  Arbolino και Foggia και κατάφερε να επικρατήσει στον τελευταίο γυρο!

Ο Poleman Tony Arbolino (Honda Snipers) τερμάτισε στην 2η θέση, ενώ το βάθρο έκλεισε ο Dennis Foggia (Honda Leopard),που ήταν για αρκετούς γύρους μπροστά, αλλά δεν κατάφερε να υπερασπιστεί την πρώτη θέση!

Ο Sergio Garcia τερμάτισε τέταρτος μπροστά από τον Alonso Lopez και τον Romano Fenati.

Ο Jaume Masia (Leopard) και ο Celestino Vietti (Sky Racing Team VR46) τιμωρήθηκαν με μία θέση, τερματίζοντας έβδομος και όγδοος αντίστοιχα. Ο Niccolò Antonelli (SIC58 Squadra Corse) και ο Gabriel Rodrigo (Gresini) ολοκλήρωσαν τους πρώτους δέκα.

Κατά τη διάρκεια του έκτου γύρου, ο McPhee έπεσε και παρέσυρε τον μέχρι εκείνη την στιγμή πρωτοπόρο της βαθμολογίας, Arenas. Το μηδέν και των δύο ξανανοίγει τον αγώνα για το παγκόσμιο πρωτάθλημα. Ο Ai Ogura το εκμεταλλεύεται και χάρη στην ενδέκατη θέση καταλαμβάνει την κορυφή του παγκόσμιου πρωταθλήματος.

Ο Ιάπωνας είναι τώρα 3 βαθμούς μπροστά από τον Arenas.