3 July 2024
MotoGP 2023

Moto3: Ο Deniz Oncu κέρδισε πάνω στο νήμα με διαφορά 0.005 τον αγώνα στο Red Bull Ring – Αποτελέσματα

Ο Deniz Oncu κέρδισε το Grand Prix της Αυστρίας της κατηγορίας Moto3 που πραγματοποιήθηκε στο Red Bull Ring, για τον δέκατο γύρο του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος 2023.

Ο αγώνας Moto3 ως συνήθως πολύ συναρπαστικός και μαχητικός τέλειωσε με μια συναρπαστική μάχη στον τελευταίο γύρο και με τον νικητή, Deniz Oncu, να κερδίζει πάνω στην γραμμή τερματισμού με μόλις 5 χιλιοστά διαφορά μπροστά από τους Daniel Holgado (KTM Tech3) και +0.119 από τον Ayumu Sasaki (Husqvarna Intact GP), που έκλεισε το βάθρο.

Ο Sasaki ήταν μπροστά στο τελευταίο κόρνερ, αλλά άφησε ανοιχτή την «πόρτα» στον Holgado, αλλά και οι δυο τους ανοίχτηκαν ελαφρώς, δίνοντας χώρο στον Oncu να χωθεί και να πάρει την νίκη.

Στην 4η θέση τερμάτισε ακριβώς πίσω από την πρώτη τριάδα ο pole-man, Colin Veijer με τη δεύτερη Husqvarna της Team Intact GP, με διαφορά από τον νικητή μόλις +0.136.

Στην 5η θέση αρκετά πιο τερμάτισε ο Ivan Ortolà (KTM MTA), μπροστά από τον Riccardo Rossi με την Honda της Team SIC58 Squadra Corse.

Στο Top Ten τερμάτισαν επίσης οι Ryusei Yamanaka (GASGAS Aspar), Diogo Moreira (KTM MT Helmets – MSI), David Munoz (KTM BOE) και ο Stefano Nepa (KTM MTA).

Στο Πρωτάθλημα ο Holgado φτάνει τους 161 βαθμούς έναντι 135 του Sasaki, 124 του  Oncu, 118 του Ortolà και 109 του Masia.