22 July 2024
MotoGP 2023

Moto3: Ο Deniz Oncu κέρδισε τον αγώνα στο Sachsenring – Αποτελέσματα

Ο Deniz Oncu κέρδισε το Γερμανικό Grand Prix της κατηγορίας Moto3, για τον έβδομο γύρο του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος 2023 στο Sachsenring.

Ξεκινώντας από το πρώτη θέση μετά τη απίστευτη pole position του Σαββάτου, ο Ayumu Sasaki (αναβάτης Team Intact GP) προσπάθησε να αποδράσεις στο πρώτο μισό του αγώνα, αλλά στους τελευταίους γύρους ο Deniz Oncu (KTM Red Bull Ajo) κατάφερε να τον φτάσει. Ωστόσο, ο Τούρκος οδηγός κατάφερε να περάσει μόλις λίγο πριν την καρό σημαία και να κατακτήσει τη νίκη. Είναι η πρώτη νίκη του στην Moto3 για τον αναβάτη KTM.  Ο Daniel Holgado ολοκλήρωσε το βάθρο (KTM Red Bull Tech 3).

Ο Ivan Ortolà (KTM MTA) τερμάτισε στην τέταρτη θέση μπροστά από τον David Alonso (GasGas) και τον Jaume Masia (Leopard). Ο Diogo Moreira (MT Helmets) τερμάτισε έβδομος μπροστά από τον Ryusei Yamanaka (GASGAS) και τον Stefano Nepa (Angeluss MTA Team). Ο Taiyo Furusato (Honda Team Asia) συμπληρώνει την πρώτη δεκάδα.