20 April 2024
MotoGP 2020

Moto3: Ο Fernandez κέρδισε τον αγώνα στο Portimao – Ο Arenas Παγκόσμιος Πρωταθλητής

Ο Raul Fernandez κερδίζει το Πορτογαλικό Grand Prix, ο Albert Arenas κερδίζει το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Moto3.

Το πρωτάθλημα της Moto3 τέλειωσε στην πίστα του Portimao με τον Albert Arena να κερδίζει τον Παγκόσμιο Τίτλο της κατηγορίας για το 2020!

Σε έναν ακόμα συναρπαστικό αγώνα της μικρής κατηγορίας, όλα ήταν ανοικτά μαθηματικά για τον τίτλο με βασικούς διεκδικητές τον Arenas, και πίσω του ο Ιάπωνας Ογκούρα  και ο Ιταλός Αρμπολίνο.

Ο Fernández που ξεκίνησε από την pole position οδήγησε από την αρχή τον αγώνα σε ένα δικό του ρυθμό , χωρίς να μπορέσει κάνεις να τον πλησιάσει, φτάνοντας την διαφορά κάποια στιγμή κοντά στα 10 δευτερόλεπτα από τον δεύτερο!

Ο Fernandez πήρε τη δεύτερη νίκη της χρονιάς, και τέλειωσε στην 4η θέση της βαθμολογίας!

Στην δεύτερη θέση τερμάτισε ο Dennis Foggia, ο οποίος κατά την διάρκεια του αγώνα εκτέλεσε δύο ποινές Long Lap, και παρόλα αυτά με έναν καταπληκτικό αγώνα που έκανε έφτασε στην 2η θέση!

Το βάθρο συμπλήρωσε ο rookie, Jeremy Alcoba, κατακτώντας το πρώτο του βάθρο!

Ο παγκόσμιος τίτλος κατοχυρώθηκε μόνο με πέσιμο της καρό σημαία. Τέταρτη θέση για τον Sergio Garcia (Estrella Galicia), που τερμάτισε μπροστά από τον απίστευτο Tony Arbolino, ο οποίος τερματίζει δεύτερος στο παγκόσμιο πρωτάθλημα μόλις 4 βαθμούς από τον νέο παγκόσμιο πρωταθλητή, Albert Arenas που κερδίζει τον τίτλο περνώντας τη γραμμή τερματισμού στη δωδέκατη θέση.

Ο Ισπανός έχει κερδίσει 3 νίκες και δύο άλλα βάθρα κατά τη διάρκεια της σεζόν.

Ο Darryn Binder κλείνει στην έκτη θέση μπροστά από τον Celestino Vietti (Sky Racing Team VR46) και τον Ai Ogura, ο οποίος τερματίζει τρίτος στο παγκόσμιο πρωτάθλημα με ίσους βαθμούς με τον Arbolino αλλά με μία νίκη λιγότερη. Ο John McPhee και ο Deniz Oncu ολοκληρώνουν τους πρώτους δέκα.