MotoGP 2022

Moto3: Ο Izan Guevara κέρδισε τον αγώνα στην Catalunya – Αποτελέσματα

Ο Izan Guevara κέρδισε το Grand Prix της Καταλονίας στην κατηγορία Moto3, για τον ένατο γύρο του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος 2022 στην πίστα Montmelo στη Βαρκελώνη.

Ο αναβάτης της Team Aspar πέρασε τη γραμμή μπροστά από έναν εξαιρετικό David Muñoz, ο οποίος στον δεύτερο αγώνα του στο KTM της Team BOE κέρδισε το πρώτο του βάθρο, μπροστά από το Honda Leopard του Tatsuki Suzuki, που συμπλήρωσε το βάθρο του αγώνα!

Στην 4η θέση ο Sergio Garcia (GasGas Aspar), ενώ πίσω του ο Deniz Oncu (KTM Tech 3) πήρε τον καλύτερο αποτέλεσμα του, μπροστά από τον Carlos Tatay (CFMoto PruestelGP) που έκλεισε την πρώτη εξάδα!

Ο John McPhee (Husqvarna Max Racing Team) τερμάτισε στην 7η θέση μπροστά από τους, Jaume Masia (KTM Red Bull Ajo), Adrian Fernandez. (KTM Tech 3) και  Xavier Artigas, που έκλεισαν το Top Ten του 9ου αγώνα της σεζόν.

Για τον Guevara αυτή ήταν η δεύτερη νίκη της σεζόν μετά από αυτή της Χερέθ, ενώ ο Ντένις Φότζια, εγκατέλειψε λόγω τεχνικού προβλήματος στη Honda του, μάλλον πρόβλημα με την αλυσίδα. Άλλο ένα μηδέν μετά την πτώση στο Mugello.

Επίσης στους βαθμούς τερμάτισαν και οι Riccardo Rossi (Honda SIC58 Squadra Corse), Joel Kelso (KTM CIP), Matteo Bertelle (KTM Avintia), Scott Ogden (Honda VisionTracK) και Kaito Toba (KTM CIP), που έπεσε αλλα ξαναμπήκε στον αγώνα και κατάφερε και τερμάτισε παίρνοντας ένα βαθμό.

Στο Πρωτάθλημα ο Γκαρσία είναι ακόμα στην κορυφη, αλλά ο Γκεβάρα είναι κοντά στους 16 βαθμούς, ενώ ο Μάσια απέχει 47 βαθμούς και ο Φότζια 55.