26 April 2024
MotoGP 2022

Moto3: Ο John McPhee κέρδισε τον συναρπαστικό αγώνα στο Sepang στην Μαλαισία – Αποτελέσματα

Moto3: Ο John McPhee κέρδισε τον συναρπαστικό αγώνα στο Sepang στην Μαλαισία – Sasaki και Garcia στο βάθρο – Αποτελέσματα

Ο John McPhee κέρδισε το Grand Prix της Μαλαισίας στην κατηγορία Moto3, για τον 19ο και τον προτελευταίο γύρο του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος 2022.

Ο αγώνας των 17 γύρων ήταν για άλλη μια φορά θεαματικός και συναρπαστικός με έναν τελευταίο γύρο στα κόκκινα και ένα τερματισμό απίθανο με έξι πιθανούς νικητές, τους McPhee, Ayumu Sasaki, Sergio Garcia, Jaume Masia, Diogo Moreira και Dennis Foggia.

Ο οδηγός της Max Racing Team ξεκινώντας από την 22η θέση, κέρδισε, ανεβάζοντας τη Husqvarna του στο πρώτο σκαλί του βάθρου μπροστά από τον ομόστυαλό του Sasaki και το GasGas της Ομάδας Aspar του Sergio Garcia.

Ο Jaume Masia οδηγώντας το Red Bull Ajo Team KTM τερμάτισε τέταρτος, μπροστά από τον πρωτάρη Diogo Moreira (KTM MT Helmets – MSI) και τον Dennis Foggia (Honda Leopard).

Στο Top Ten επίσης οι Daniel Holgado (KTM Red Bull Ajo), Ryusei Yamanaka (KTM MT Helmets – MSI), Ivan Ortolà (KTM MTA) και Deniz Oncu (KTM Tech 3).

Στους βαθμούς επίσης ο Xavier τερμάτισαν οι Artigas με το CFMoto του PruestelGP, ο Παγκόσμιος Πρωταθλητής 2022 Izan Guevara (GasGas Aspar), που έχασε την ευκαιρία για νίκη όταν έπεσε πάνω στο Sasaki και για να γλυτώσει την πτώση ανοίχτηκε και έμεινε πίσω, τον Elia Bartolini (KTM Avintia) τον Andrea Migno (Honda Snipers) και τον Adrian Fernandez (KTM Tech 3).

Το Πρωτάθλημα με τον τίτλο που έχει πλέον κριθεί από τον προηγούμενο αγώνα με πρωταθλητή τον Izan Guevara!