22 July 2024
MotoGP 2023

Moto3: O  Tatsuki Suzuki κυριαρχεί στο βρόχινο αγώνα της Αργεντινής – Αποτελέσματα

Ο Tatsuki Suzuki κέρδισε τον αγώνα της Moto3 στην Αργεντινή για τον δεύτερο γύρο του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος 2023 που έγινε στην βροχερή πίστα Termas de Rio Hondo.

Ο Ιάπωνας αναβάτης πήρε το προβάδισμα του αγώνα από νωρίς και έκανε μια άνετη νίκη με διαφορά πάνω από 6 δευτερόλεπτα διαφορά από τον δεύτερο, κάτι που βλέπουμε σπάνια στην μικρή κατηγορία.

Ο Ιάπωνας αναβάτης πήρε την τρίτη του νίκη στη Moto3!

Πίσω του μια ομάδα αναβατών, πάλεψαν σκληρά για το βάθρο μέχρι τον τελευταίο γύρο με τους Diogo Moreira, David Almansa Scott Odgen, Andrea Migno και Riccardo Rossi.

Στην 2η θέση τερμάτισε ο Diogo Moreira, μπροστά από τον Andrea Migno που έκλεισε το βάθρο!

Πτώση στον τελευταίο γύρο είχε ο David Almansa και ο Riccardo Rossi, με τον τελευταίο να πέφτει μερικές στροφές από το τέλος σε μια προσπάθεια να ανέβει στο βάθρο.

Ο poleman, Ayumu Sasaki έπεσε επίσης 8 γύρους από το τέλος ενώ ήταν στη δεύτερη θέση και ο Jaume Masia, ο οποίος έπεσε 5 γύρους πριν από το τέλος. Ο David Munoz και ο Xavier Artigas έπεσαν επίσης αλλα συνέχισαν τον αγώνα.

Τέταρτος στη γραμμή τερματισμού πέρασε ο Daniel Holgado οδηγώντας το KTM της Team Tech3 προηγήθηκε της Honda του Scott Ogden (τιμωρήθηκε κατά έξι δευτερόλεπτα λόγω της αδυναμίας να κάνει διπλή ποινή μεγάλου γύρου.) και του Stefano Nepa (KTM MTA).

Το Top Ten κλείνουν οι Kaito Toba (Honda SIC58 Squadra Corse), Xavier Artigas (CFMoto PruestelGP), Ryusei Yamanaka (GASGAS Aspar) και David Salvador (KTM CIP).

Πτώση στα πρώτα στάδια του αγώνα είχε και ο Deniz Oncu (KTM Red Bull Ajo), ενώ ήταν στην πρώτη θέση.

Η παγκόσμια κατάταξη εξακολουθεί να βλέπει τον Holgado στο προβάδισμα, ο οποίος τώρα προηγείται με 2 βαθμούς έναντι του Moreira, και 11 επί του Suzuki.