17 April 2024
MotoGP 2022

MotoE: Ο Eric Granado κέρδισε και τον 2ο αγώνα των ηλεκτρικών μοτοσυκλετών στην Jerez – Αποτελέσματα

Τον δεύτερο αγώνα MotoE στη Jerez κέρδισε και πάλι ο αναβάτης της LCR E-Team, Eric Granado.

Όπως και την προηγούμενη ο Miquel Pons της LCR E Team ξεκίνησε ξανά από την pole, ο Hactor Garzo (Tech3 E-Racing) και ο Mattia Casadei (Tech3 E-Racing) ξεκίνησαν επίσης από την πρώτη σειρά.

Ο Garzo πήρε το προβάδισμα από τον Casadei μετά την εκκίνηση, αλλά ο Aegerter ανέβηκε στην πρώτη θέση στον πρώτο γύρο, θέση που έχασε λίγο αργότερα από τον Pons μερικές στροφές αργότερα.

Ήταν για άλλη μια φορά συναρπαστικό αγώνας με φοβερό θέαμα και έντονο ανταγωνισμό!

Νικητής του 2ου αγώνα του πρώτου γύρου της κατηγορίας MotoE ήταν και πάλι ο Βραζιλιάνος οδηγός Eric Granado.

Οι Pons και Casadei ολοκλήρωσαν το βάθρο μπροστά από τον Aegerter, του οποίου το σερί στο βάθρο έληξε φέτος. Οι Okubo, Ferrari, Torres, Escrig, Canepa και Kevin Manfredi συμπλήρωσαν το Top 10.