MotoGP 2019

Νίκη Νο 76: ο Marc Marquez ισοφαρίζει το ρεκόρ του θρυλικού Hailwood μετά την νίκη του στην Τσεχία – Honda Review

Ο Marc Marquez κατέκτησε την 50ή νίκη της καριέρας του στη μεγάλη κατηγορία των MotoGP μετά από ένα χαοτικό ξεκίνημα στο GP Τσεχίας και μπήκε επάξια στην ελίτ αναβατών της ιστορίας. Για άλλον ένα αγώνα ο Stefan Bradl τερμάτισε στους βαθμούς.

Οι αντίξοες καιρικές συνθήκες του Σαββάτου έδωσαν τη θέση τους σε αίθριο καιρό το πρωί της Κυριακής. Όμως μία σύντομη βροχόπτωση μόλις μισή ώρα πριν την εκκίνηση του αγώνα MotoGP είχε σαν αποτέλεσμα υγρά σημεία στην πίστα και υποχρέωσε τους οργανωτές να αναβάλλουν την εκκίνηση περιορίζοντας τη διάρκεια του αγώνα σε 20 γύρους.

Ξεκινώντας από την pole position – την οποία είχε εξασφαλίσει με συναρπαστικό τρόπο το Σάββατο με διαφορά 2,524 δλ. από τον δεύτερο – ο επικεφαλής της βαθμολογίας του MotoGP Marc Marquez έφυγε μπροστά αμέσως μετά την εκκίνηση. Με τους Dovizioso, Rins και Miller να ακολουθούν, ο Marquez σταθεροποίησε το ρυθμό του και σταδιακά αύξησε τη διαφορά του στο μισό δευτερόλεπτο από τους αντιπάλους του μέχρι το 10ο γύρο. Παρότι είχε ένα γλίστρημα του μπροστινού στη στροφή 10, ο Marquez συνέχισε να αυξάνει τη διαφορά του σε κάθε γύρο.

Τελικά, ο Marc πέρασε πρώτος από τη γραμμή του τερματισμού με διαφορά πάνω από 2 δευτερόλεπτα για να κατακτήσει τη νίκη στο Brno, την έκτη του μέσα στο 2019 και να γίνει ο τέταρτος αναβάτης στην ιστορία των GP με 50 νίκες στην κορυφαία κατηγορία. Με 76 πλέον νίκες συνολικά σε όλες τις κατηγορίες, ο Ισπανός ισοφάρισε το ρεκόρ του Mike Hailwood. Ως ο τέταρτος αναβάτης με τις περισσότερες νίκες στην ιστορία, ο Marquez πηγαίνει τώρα στην Αυστρία για τον 11ο γύρο του MotoGP με 210 βαθμούς στην κατάταξη του Πρωταθλήματος – 63 περισσότερους από τον 2ο Dovizioso.

Ο Stefan Bradl είχε μια δύσκολη εκκίνηση στον τρίτο του αγώνα φέτος αλλά ανέβηκε στη βαθμολογούμενη 15άδα στο μέσον του αγώνα. Στους τελευταίους γύρους ο Bradl ήταν 14ος αλλά τερμάτισε τελικά στην 15η θέση. Ο Γερμανός θα οδηγήσει για τη Repsol Honda και στο Αυστριακό GP ενώ η επιστροφή του Jorge Lorenzo αναμένεται να γίνει στο Silverstone.

Μετά την Τσεχία, η Honda αύξησε τη διαφορά της στο Πρωτάθλημα Κατασκευαστών στους 39 βαθμούς και έχει συνολικά 216 βαθμούς. Πριν αναχωρήσει για την πίστα Red Bull Ring, όπου διεξάγεται το GP Αυστρίας το επόμενο σαββατοκύριακο 9-11 Αυγούστου, η ομάδα της Repsol Honda θα βρίσκεται σήμερα Δευτέρα στο Brno για επίσημες δοκιμές μαζί με τις υπόλοιπες ομάδες του MotoGP.

1ος Marc Marquez #93

«Ήμουν πραγματικά συγκεντρωμένος από την αρχή καθώς υπήρχαν υγρά σημεία στην πίστα, ειδικά στην πρώτη στροφή. Ήξερα ότι έπρεπε να κρατήσω το ρυθμό μου μια και οι αναβάτες της Yamaha που ξεκινούσαν πιο πίσω ήταν δυνατοί στο πρωινό Warm Up. Μετά είδα ότι ο Dοvi ήταν πίσω μου οπότε έπρεπε να πιέζω όλο και περισσότερο. Είχα μια μικρή προειδοποίηση στο 10ο γύρο γιατί τότε άρχισα να πιέζω για να αυξήσω τη διαφορά. Η καθυστέρηση της εκκίνησης ήταν η καλύτερη απόφαση διότι η κατάσταση της πίστας ήταν μικτή και θα ήταν πολύ επικίνδυνη. Ήταν ένα τρελό Σαββατοκύριακο από απόψεως καιρού αλλά όλοι στη Repsol Honda ήταν τέλειοι στη δουλειά τους και με βοήθησαν πολύ να κατακτήσω τη νίκη»!

15ος STEFAN BRADL

«Δεν είμαι χαρούμενος με το τελικό αποτέλεσμα διότι πιστεύω ότι είχαμε μεγαλύτερες δυνατότητες. Από την Παρασκευή βελτιωνόμασταν αλλά οι καιρικές συνθήκες του Σαββάτου και η έλλειψη χρόνου στην πίστα μας δυσκόλεψαν στον αγώνα. Είχα προβλήματα με την πρόσφυση πίσω και στις στροφές σε όλο τον αγώνα. Ήταν ένα Σαββατοκύριακο γεμάτο δράση και καταφέραμε να δουλέψουμε πολύ για τη Honda. Το γεγονός ότι ‘έπιασα’ βαθμό ήταν καλό αλλά έχω υψηλότερες προσδοκίες για την Αυστρία. Είμαι ενθουσιασμένος που μου ζήτησαν να είμαι στην ομάδα για άλλη μια φορά την επόμενη εβδομάδα και ήδη το μυαλό είναι στον αγώνα».