20 April 2024
MotoGP 2022

Ο Alex Rins κέρδισε τον αγώνα και ο Bagnaia το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα 2022 στην Valencia – Αποτελέσματα

Ο Pecco Bagnaia είναι ο νέος Παγκόσμιος Πρωταθλητής της κατηγορίας MotoGP για το 2022.

Ο τελευταίος αγώνας της σεζόν έκρινε και τον πρωταθλητή του 2022 στην μεγάλη κατηγορία, με τους δυο διεκδικητές του τίτλου να τα δίνουν όλα, ακόμα και με μεταξύ τους σκληρή μάχη στους πρώτους γύρους!

Τον αγώνα κέρδισε ο Alex Rins, που έδωσε τον καλύτερο του εαυτό στον τελευταίο αγώνα της χρονιάς, δίνοντας μεγάλη χαρά στους οπαδούς της μάρκας που συγχρόνως είναι απόλυτα λυπημένοι αφού η Suzuki εγκαταλείπει το MotoGP!

Στην δεύτερη θέση τερμάτισε ο Brand Binder που έκανε έναν καταπληκτικό αγώνα φτάνοντάς στο βάθρο μετα από πολλές προσπεράσεις!

Το βάθρο έκλεισε ο poleman, Jorge Martin  που δεν άντεξε στο τέλος την επίθεσή του Binder!

Στην 4η θέση τερμάτισε ο Fabio Quartararo που έκανε ότι μπορούσε αλλα δεν ήταν αρκετό για να του δώσει την ευκαιρία να διεκδικήσει τον τίτλο για φέτος!

Στην 5η θέση τερμάτισε το δεύτερο ΚΤΜ με τον Oliveira, μπροστά από το δεύτερο Suzuki με τον Johan Mir που έκλεισε την πρώτη εξάδα του αγώνα, γεμίζοντας χαρμολύπη όλους τους οπαδούς της Suzuki!

Στην 7η θέση τερμάτισε ο Luca Marini μπροστά από τον Enea Bastianini που τελικά τερμάτισε 3ος στην βαθμολογία μετα την εγκατάλειψη του Aleix Espargaro, κερδίζοντας και τον τίτλο του καλυτέρου αναβατή ανεξάρτητης ομάδας!

Στην 9η θέση τερμάτισε ο Παγκόσμιος Πρωταθλητής του 2022 Pecco Bagnaia.

Το Top Ten έκλεισε ο Franco Morbidelli, ενώ πτώσεις είχαν ο Marquez ενώ ήταν στην 4η θέση, καθώς και ο Jack Miller ενώ ήταν τρίτος. Επίσης έπεσαν οι Zarco, Alex Marquez, Pol Espargaro και Darryn Binder, ενώ και τα δυο Aprilia εγκατέλειψαν!

Ο Marc Marquez φάνηκε να προσπαθεί να κρατηθεί στην κορυφη αλλα από ότι είδαμε η Honda του δεν μπορούσε. H Honda θα πρέπει να κάνει ένα βήμα μπροστά αφού και πάλι σήμερα είδαμε μόνο ένα να τερματίζει αυτό του Nakagami, έτσι η Honda έκλεισε την σεζόν με τον χειρότερο τρόπο!

Ο Pecco Bagnaia Παγκόσμιος Πρωταθλητής MotoGP 2022, χαρίζει στην Ducati τον τίτλο μετα από 15 χρόνια