22 July 2024
MotoGP 2023

O Alex Rins πήρε μια εκπληκτική νίκη στην Αμερική σε έναν αγώνα πτώσεων – Αποτελέσματα

Το Grand Prix της Αμερικής στην μεγάλη κατηγορία MotoGP χαρακτηρίστηκε από την φοβερή απόδοση του νικητή του αγώνα Alex Rins και από τις πάρα πολλές πτώσεις!

Ο Ισπανός της LCR Honda τα κατάφερε και ήταν ο πρώτος που πέρασε κάτω από την καρό σημαία, παίρνοντας μια σημαντική νίκη για αυτόν αλλα κυρίως για την Honda που την έσωσε από μια καταστροφική ημέρα με τους υπόλοιπους τρεις αναβάτες της να πέφτουν!

Ο εκπληκτικός Rins έκανε έναν φοβερό αγώνα και ήταν πίσω από τον Bagnaia, μέχρι την μέση του αγώνα όπου ο Bagnaia έκανε ένα λάθος υπό την πίεση του Rins με αποτέλεσμα να πέσει και ο Rins να περάσει στην κορυφη του αγώνα και μάλιστα να ανοίξει την διαφορά του από τον δεύτερο που ξεπέρασε τα 3.4 s.

Ο Rins χάρισε το 100ο βάθρο στην ομάδα της LCR σε 27 χρόνια, ενώ για τον Rins είναι η έκτη νίκη στην Top Class, η 18η στην καριέρα του σε όλες τις κατηγορίες, ενώ σε αυτή την πίστα έχει κερδίσει στις κατηγορίες Moto3, Moto2 και MotoGP, το 2019 όταν έπεσε ο Marquez και τώρα το 2023 και έτσι έγινε ο οδηγός με 2 νίκες σε αυτή την πίστα, μετα τον Marquez που έχει 6, ενώ ο Bastianini έχει μία νίκη!

Στην δεύτερη θέση τερμάτισε ο Luca Marini πετυχαίνοντας το πρώτο του βάθρο στην μεγάλη κατηγορία σε κανονικό αγώνα μετά από αυτό του Sprint της Αργεντινής,  κάνοντας έναν πολύ καλό αγώνα και εκμεταλλευόμενος την δύναμη της Ducati προσπερνώντας τον Quartararo με φοβερή άνεση, ανοίγοντας στην συνέχεια την διαφορά!

Στην τρίτη θέση κλείνοντας το βάθρο τερμάτισε ο Fabio Quartararo που κατάφερε και έμεινε στην κορυφη παλεύοντας και κερδίζοντας το πρώτο του βάθρο για φέτος στην 3η θέση!

Στην 4η θέση τερμάτισε ο Maverick Vinales με το πρώτο Aprilia, φέρνοντας έτσι 4 εργοστάσια στις 4 πρώτες θέσεις.

Στην 5η θέση τερμάτισε το δορυφορικό Aprilia του Miquel Oliveira, μπροστά από την Ducati του Marco Bezzecchi που κλείνει την πρώτη εξάδα και που εξακολουθεί να έχει την πρωτοπορία στην βαθμολογία!

Στην 7η θέση τερμάτισε ο Johann Zarco μπροστά από τον Franco Morbidelli και τον Fabio DI Giannantonio και τον Augusto Fernandez που συμπλήρωσε την πρώτη δεκάδα!

Στην 11η θέση τερμάτισε ο Michel Pirro, μπροστά από τον Jonas Folger και τον Brand Binder που τερμάτισε τελευταίος στην 13η θέση, παρόλο που είχε πτώση, αλλα συνέχισε!

Πτώσεις είχαν επίσης οι Jorge Martin, Alex Marquez, Aleix Espargaro, Jack Miller, Joan Mir, Takaaki Nakagami, και Stefan Bradl.

Ο Jorge Martin έπεσε στον πρώτο γύρο παρασέρνοντας τον Alex Marquez, που μεταφέρθηκε στο Νοσοκομείο για εξετάσεις αφού έδειχνε να βγαίνει κουτσαίνοντας από την πίστα.
Η Ειρωνεία χτύπησε τον Martin που στον πρώτο αγώνα είχε επαφή με τον Marc Marquez και τον χτύπησε με αποτέλεσμα ο Martin να χάσει μερικές θέσεις , κατηγορώντας μετά με σφοδρότητα τον Marquez για ανεύθυνη οδήγηση και σήμερα έρχεται να χτυπήσει και ο ίδιος έναν αναβάτη και μάλιστα να τον ρίξει , και τι ειρωνεία ήταν ο μικρός αδερφός του Marc Marquez, είναι αυτό που λεμέ «ποτέ μην λες μεγάλα λόγια».