27 April 2024
WSBK 2023

Ο Alvaro Bautista ασταμάτητος κέρδισε και τον 2ο Αγώνα του Aragon – Razgatlioglu και Rinaldi στο βάθρο – Αποτελέσματα

Ο Alvaro Bautista κέρδισε τον και τον 2ο Αγώνα του Aragon, μετα τον αγώνα Superpole, για τον δέκατο γύρο του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος Superbike στη  πίστα Motorland.

Παρόλο που στους τρεις τελευταίου γύρους, αλλα και το Σάββατο στο Aragon,  φάνηκε ότι κάτι μπορεί να βάλει ένα φρένο στον ασυγκράτητο Bautista και την απίστευτη Ducati του, η Κυριακή ήταν μια μέρα όπου ο Ισπανός πάνω στην Ducati του ήρθε και τα σάρωσε και πάλι όλα, φτάνοντας στις 21 νίκες φέτος!

Ο Ισπανός Παγκόσμιος Πρωταθλητής ξεκίνησε από την pole, έχασε το προβάδισμα στην πέμπτη στροφή καθώς ο Jonathan Rea όρμησε και πέρασε μπροστά, ενώ αμέσως μετα, ο Bautista έχασε μια ακόμα θέση καθώς ο Andrea Locatelli έκανε ένα επιθετικό προσπέρασμα δύο στροφές αργότερα. Παρόλα αυτά, γρηγορά πέρασε στην κορυφη και έμεινε στην πρώτη θέση μέχρι την καρό σημαία.

Ο Alvaro Bautista με την νίκη αυτή έφτασε στην 53η νίκη του στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Superbike και έβαλε το όνομά του στα βιβλία των ρεκόρ, περνώντας στην 3η θέση μπροστά από τον Troy Bayliss, με τους οδηγούς με τις περισσότερες νίκες στην ιστορία του αθλήματος, πίσω από τον Carl Fogarty που έχει 59 νίκες και τον Jonathan Rea που έχει 119!

Στην 2η θέση τερμάτισε ο Toprak Razgatlioglu που πάλεψε στο μεγαλύτερο μέρος με τον ομόστυαλό του Andrea Locatelli που ξεκινώντας από τη δεύτερη σειρά, πέρασε με μια πολύ επιθετική προσπέραση στην αρχή στην κορυφη αλλα γρηγορά έμεινε δεύτερος, όπου προσπαθούσε να αποκρούσει τις επιθέσεις του Toprak Razgatlioglu. Με 4 γύρους να απομένουν, και ενώ είχε χάσει την δεύτερη θέση, ο κινητήρας της Yamaha του Ιταλού αναβάτη έσκασε, αναγκάζοντάς τον να αποσυρθεί.

Στην 3η θέση τερμάτισε ο Michael Rinaldi που εν τω μεταξύ κατάφερε και έσπασε πάλι την κυριαρχία των Titanic Trio, όπως το Σάββατο στον πρώτο αγώνα.

Ο Jonathan Rea τερμάτισε στην 4η θέση μπροστά από τους Axel Bassani και Iker Lecuona.

Ο Philipp Oettl τερμάτισε έβδομος μπροστά από τον Xavi Vierge και τον Remy Gardner. Την πρώτη δεκάδα συμπλήρωσε ο Garrett Gerloff.

Ο Bautista διεύρυνε το προβάδισμά του στο Πρωτάθλημα στους 47 βαθμούς με δύο γύρους για τη λήξη του πρωταθλήματος!