25 April 2024
WSBK 2023

Ο Alvaro Bautista κέρδισε άνετα τον 1ο αγώνα στο Misano – Rinaldi και Razgatlioglu στο βάθρο – Αποτελέσματα

Ο Alvaro Bautista και ο Michael Ruben Rinaldi χάρισαν στους Ιταλούς φιλάθλους το 1-2 της Ducati στο Misano, και πανηγύρισαν την επικράτηση της Ιταλικής φίρμας μέσα στην πατρίδα της!

Ο Bautista πήρε μια άνετη νίκη με πέντε δευτερόλεπτα διαφορά έναντι του ομόστυαλού του, και έκανε 12 τις νίκες του σε 13 αγώνες το 2023

Τα δυο εργοστασιακά Panigale V4 R, ήταν βαμμένα με κίτρινα χρώματα αντί για κόκκινο για να αποτίσουν φόρο τιμής στη ιστορία της Ducati και στις παλιότερες μοτοσυκλέτες της.

Η νίκη ήταν η 44η για τον Bautista στο WorldSBK και η τέταρτη στο Misano, ενώ ο Rinaldi ισοφάρισε το βάθρο του από το 2022 με τη δεύτερη θέση και ήταν το τέταρτο βάθρο της σεζόν. Ήταν επίσης η πρώτη νίκη για μια κίτρινη Ducati μετά τον Sylvain Guintoli στο Assen το 2012.

Το βάθρο έκλεισε ο Toprak Razgatlioglu (Pata Yamaha Prometeon WorldSBK) που έκανε μια καλή εκκίνηση μαζί με τον Rinaldi σε σύγκριση με τον Bautista, αλλά ο κυρίαρχος Πρωταθλητής κατάφερε να κρατηθεί μπροστά και από τους δυο κρατώντας το προβάδισμα από την pole.

Η τριάδα πάλεψε στους πρώτους γύρους του αγώνα , αλλα τελικά τίποτα δεν άλλαξε στην κατάταξη.

Στην 4η θέση τερμάτισε ο Axel Bassani (Motocorsa Racing) με διαφορά +14.285s από τον πρώτο.

Μάχη για την 5η θέση έδωσαν ο Rea με τον Aegerter, με νικητή τον Jonathan Rea (Kawasaki Racing Team WorldSBK), μπροστά από τον

Dominique Aegerter (GYTR GRT Yamaha WorldSBK Team) που έκλεισε την τελική εξάδα του αγώνα!

Ο Alex Lowes (Kawasaki Racing Team WorldSBK) έδωσε μάχη για να κερδίσει την έβδομη θέση με τον Iker Lecuona (Team HRC) στα πρώτα στάδια του αγώνα, που τερμάτισε 8ος, με τον Ισπανό να πρέπει να αντισταθεί στον Remy Gardner (GYTR GRT Yamaha WorldSBK Team) που τερμάτισε 9ος.

Ο Xavi Vierge (Ομάδα HRC) ολοκλήρωσε την πρώτη δεκάδα.

Φαινόταν ότι ο Petrucci θα διεκδικούσε την τέταρτη θέση, αλλά ο αγώνας του τελείωσε όταν έπεσε στον 15ο γύρο στη στροφή 8, με το Panigale V4 R του να καταλήγει στο χαλίκι και ο αγώνας του να τελειώνει άδοξά.