26 April 2024
WSBK 2023

Ο Alvaro Bautista κέρδισε τον 2ο επεισοδιακό και πάλι αγώνα στην Ινδονησία – Αποτελέσματα – πτώση Rea – Ducati, Yamaha και Honda στο βάθρο

Ο 2ος αγώνας της Ινδονησίας ήταν και πάλι επεισοδιακός με μια κόκκινη σημαία και αρκετές πτώσεις!

Ο Razgatlioglu έστριψε πρώτος, με τον Locatelli και τον Rea πίσω του. Ενώ ο Bautista που ξεκίνησε 10ος βρέθηκε αμέσως στην 8η θέση στο πρώτο γύρο.

Στον δεύτερο γύρο ο Razgatlioglu έκανε ένα λάθος και βρέθηκε στην 5η θέση, ενώ στην κορυφη πέρασε ο Bassani, μπροστά από τον Rea, Lowes, και τον Rinaldi.

Ο Bassani γρηγορά αναγκάστηκε να μείνει ποιο πίσω για δυο λόγους, πρώτον, για μια ποινή που πήρε για κακή οδήγηση και επέτρεπε να αφήσει μια θέση και δεύτερον δεν άντεξε στις συνεχόμενες επιθέσεις που γίνονταν από όλους τους οδηγούς !

Στους επομένους 4 γύρους οι επιθέσεις των οδηγών και οι αλλαγές θέσεων ήταν συνεχείς, και προβλεπόταν ένας συναρπαστικός αγώνας με μάχες, στην στροφή 11 έπεσαν οι Oettl και Van der Mark, με αποτέλεσμα να βγει κόκκινη σημαία στον 7ο γύρο και να διακοπεί ο αγώνας με τους Rinaldi, Razgatlioglu, Vierge, Bautista, Rea και Bassani να περνάνε την γραμμή τερματισμού στις 6 πρώτες θέσεις, θέσεις οπού ξεκίνησα και στην επανεκκίνηση  του αγώνα!

VIDEO πτώση Oettl και Van der Mark

VIDEO πτώση Rending

Το μεγαλύτερο μέρος του αγώνα οδήγησε ο Rinaldi με τον Razgatlioglu πίσω του, ενώ ο Bautista σαν άλλος ιπτάμενος, ασταμάτητος έφτασε στην κορυφη του αγώνα δυο γύρους πριν τον τερματισμό, αφού κυνήγησε τον ομόστυαλό του, για αρκετούς γύρους πιέζοντας τον στα άκρα, έτσι εξασφάλισε την 2η νίκη του στην Mandalika και την 5η φετινή νίκη!

Στην 2η θέση τερμάτισε τελικά ο Toprak Razgatlioglu, που δεν μπόρεσε να αντισταθεί στον Bautista.

Το βάθρο έκλεισε ο Xavi Vierge που κέρδισε το πρώτο του βάθρο στο WSBK, φέροντας την Honda στο βάθρο!

Στην 4η θέση τερμάτισε τελικά ο Michael Ruben Rinaldi, όπου στον τελευταίο γύρο ήταν δεύτερος, έκανε ένα λάθος και ανοίχτηκε και έτσι πέρασαν μπροστά του Razgatlioglu και Vierge, αφήνοντας τον απογοητευμένο στην 4η θέση.

Στην 5η θέση τερμάτισε ο Andrea Locatelli, μπροστά από τον γνωστό μας από το MotoGP, Danilo Petrucci που ήταν και κορυφαίος ανεξάρτητος οδηγός κλείνοντας και την κορυφαία εξάδα του αγώνα!

Στην 7η θέση τερμάτισε ο πρώην οδηγός MotoGP  Gardner Remy, μπροστά από τον  Axel Bassani, και τον άλλον πρώην οδηγό MotoGP  Iker Lecuona με το δεύτερο Honda CBR1000 RR-R, ενώ την πρώτη δεκάδα συμπλήρωσε το πρώτο BMW με τον Scott Redding.

Ακολουθήσαν οι  Garret Gerloff στην 11η θέση, μπροστά από τους Dominique Aegerter,  Alex lows, Lorenzo Baldassarri και Hafizh Syahrin που έκλεισαν και την 15αδα των οδηγών που τερμάτισαν αφού όπως είπαμε και παραπάνω είχαμε πολλές πτώσεις και απώλειες σήμερα Κυριακή!

VIDEO πτώση Rea

Άλλος ένας καταστροφικός αγώνας για τον Jonathan Rea που είχε πτώση στον 9ο γύρο και μεταφέρθηκε στο ιατρικό κέντρο για εξετάσεις!