27 April 2024
WSBK 2023

Ο Bautista κέρδισε και τον 2ο αγώνα στο Portimao πάνω στην γραμμή τερματισμού – Αποτελέσματα – Razgatlioglu και Rinaldi στο βάθρο – Αποτελέσματα

Ο Alvaro Bautista κλείνει ένα τέλειο Σαββατοκύριακο στο Portimao με νίκη και στον Αγώνα 2 του Πορτογαλικού γύρου στο Portimao.

Ένας απλά απίστευτος αγώνας, μια κλειστή μάχη σε όλους τους γύρους με πάνω από 40 προσπεράσεις και αντεπιθέσεις μεταξύ Razgatlioglu και Bautista.

Ο Τούρκος αναβάτης ξεκίνησε πολύ καλά από την πρώτη σειρά και προσπάθησε με κάθε τρόπο να σταματήσει τον φοβερό συνδυασμό Bautista και Ducati, αλλά ο Ισπανός απαντούσε σε κάθε επίθεση που έβγαινε από την τελευταία στροφή όπου η Ducati V4 έχει ξεκάθαρο τεράστιο  πλεονέκτημα έναντι της Yamaha, μια φάση του αγώνα που είδαμε σχεδόν σε κάθε γύρο και θα είναι ο εφιάλτης του Razgatlioglu για πολύ καιρό!

Ο Razgatlioglu προσπάθησε και στον τελευταίο γύρο να κλείσει τον Bautista, αλλά ο Ισπανός, αυτή τη φορά απ’ έξω, κατάφερε και πάλι ένα προσπέρασμα με την δύναμη της Ducati του που τον οδήγησε στη νίκη, αφήνοντας τον Razgatlioglu με την ποιο ι πικρή γεύση και απογοήτευση που ήταν ολοφάνερη στην γραμμή τερματισμού και όχι μόνο!

Στο βάθρο βρέθηκε η δεύτερη Ducati. Πίσω από την επική μάχη των  Razgatlioglu και Bautista, τερμάτισε ο Michael Ruben Rinaldi (Aruba.it Racing – Ducati) κλείνοντας το βάθρο, χωρίς όμως να μπορέσει τελικά να φτάσει στο δίδυμο μπροστά του, που χάριζε μοναδικό θέαμα και αγωνιά και έτσι έπρεπε να αρκεστεί στην τρίτη θέση καθώς τερμάτισε 1.764 δευτερόλεπτα πίσω από τους κορυφαίους αναβάτες.

Η 56η νίκη του Bautista για τη Ducati σημαίνει ότι έχει πλέον μία διαφορά από το ρεκόρ 55 του τέσσερις φορές Πρωταθλητή Carl Fogarty και ο Bautista είναι πλέον ο αναβάτης με τις περισσότερες νίκες για τον Ιταλό κατασκευαστή.

Ο Razgatlioglu ανέβηκε στο 113ο βάθρο του και στο 31ο της σεζόν, ενώ ο Ρινάλντι ανέβηκε στο 23ο βάθρο του .

Ο Garrett Gerloff τερμάτισε στην τέταρτη θέση, μπροστά από τους Andrea Locatelli και Danilo Petrucci που έκλεισε την πρώτη εξάδα!

Στην 7η θέση τερμάτισε ο Iker Lecuona μπροστά από τον Dominique Aegerter και τον Phillip Oettl.

Άσχημη Κυριακή για τον Jonathan Rea, που μετα την πτώση του, στον αγώνα Superpole,   Rea ξεκίνησε από τη δέκατη θέση στο grid, αλλά συμμετείχε σε επαφή στον πρώτο γύρο, αλλα και στον 3ο γύρο με τον Scott Redding  και τον Xavi Vierge. Ο Rea έλαβε ποινή για μεγάλο γύρο από τους αγωνοδίκες της FIM για ανεύθυνη οδήγηση, αλλά μπόρεσε να αντεπιτεθεί για να πάρει τη δέκατη θέση.

Ραντεβού στον επόμενο γύρο στην Jerez από τις 27 έως 29 Οκτωβρίου για τον τελευταίο γύρο της σεζόν οπού θα αναδείξει και τον νέο παγκόσμιο πρωταθλητή 2023!