WSBK 2022

Ο Bautista κέρδισε τον 1ο αγώνα στην Αργεντινή, ο Razgatlioglu 15ος μετά τη πτώση του – Αποτελέσματα

Ο ηγέτης του Πρωταθλήματος επέκτεινε το προβάδισμά του τόσο έναντι του Razgatlioglu όσο και του Rea μετά από έναν φοβερό 1ο αγώνα στην Αργεντινή, παίρνοντάς μια εμφατική νίκη στο Circuito San Juan Villicum,  ενώ ο άμεσος αντίπαλος του, Toprak Razgatlioglu (Pata Yamaha Brixx WorldSBK) τερμάτισε στην 15η θέση αφού είχε μια πτώση στον 1ο γύρο στην προσπάθεια του να περάσει τον Bautista, που γλύτωσε την πτώση σαν από θαύμα!

Με τον Alvaro Bautista (Aruba.it Racing – Ducati) από την τρίτη θέση να προσπερνά στη μεγάλη ευθεία, τον Toprak Razgatlioglu και τον Rea ταυτόχρονα με την τεράστια δύναμη της Ducati του, ο Razgatlioglu προσπάθησε να απαντήσει και γλίστρησε και ως εκ θαύματος δεν παρέσυρε και τον Bautista! Στην συνέχεια σηκώθηκε και συνέχισε τον αγώνα από την τελευταία θέση, ενώ ο Bautista έμεινε πίσω στην τέταρτη θέση, πίσω από τον Jonathan Rea (Kawasaki Racing Team WorldSBK), τον Axel Bassani (Motocorsa Racing) και τον Iker Lecuona (Team HRC) στην προσπάθεια του να αποφύγει τον Razgatlioglu.

Ο Bautista γρηγορά κατάφερε και πέρασε όλους τους οδηγούς μπροστά του που έδειχναν αν μην μπορούν να απαντήσουν στην δύναμη της μηχανής του!

Ο Bautista άνοιξε σιγά σιγά την διαφορά του φτάνοντας να τερματίσει με διαφορά 5,141 s από τον δεύτερο, σημειώνοντας και τον ταχύτερο γύρο του αγώνα με 1’37.389s.

Αυτό ήταν για τον Bautista το 52ο του βάθρο της καριέρας του στο WorldSBK και το 25ο για το 2022.

Στην δεύτερη θέση τερμάτισε ο Jonathan Rea μετα από φοβερή μάχη που έδωσε για πολλούς γύρους με τον Bassani. Ο Rea τελικά κατάφερε και νίκησε τον Ιταλό που αρκέστηκε στην τρίτη θέση του βάθρου!

Η δεύτερη θέση του Rea ήταν το 237ο βάθρο της καριέρας του και ο 395ος αγώνας της Kawasaki στο βάθρο, ενώ ο Bassani ανέβηκε στο τέταρτο βάθρο του και έβαλε την Ιταλία στα πρόθυρα ενός ορόσημου έχοντας κερδίσει 399 βάθρα μέχρι σήμερα.

Ο Lecuona κατέλαβε την τέταρτη θέση, μπροστά από τον Michael Ruben Rinaldi (Aruba.it Racing – Ducati) στην πέμπτη θέση. Ο Alex Lowes (Kawasaki Racing Team WorldSBK) τερμάτισε στην έκτη θέση φέρνοντας δυο Kawasaki στην πρώτη εξάδα.

Τρεις αναβάτες πάλεψαν για την έβδομη θέση με τους Scott Redding (BMW Motorrad WorldSBK Team), Xavi Vierge (Team HRC) και Andrea Locatelli (Pata Yamaha Brixx WorldSBK) να την παλεύουν μέχρι τέλους με νίκη τελικά τον Redding που πήρε την έβδομη θέση στο τέλος του αγώνα, μπροστά από τους Locatelli και Vierge. Ο Ολλανδός αναβάτης Michael van der Mark (BMW Motorrad WorldSBK Team) τερμάτισε στη δέκατη θέση και ολοκλήρωσε την πρώτη δεκάδα.

Στους βαθμούς τερμάτισαν επίσης ο Γάλλος αναβάτης Lucas Mahias μπροστά από τον Xavi Fores (BARNI Spark Racing Team), τον Garrett Gerloff (GYTR GRT Yamaha WorldSBK Team) και τον Eugene Laverty (Bonovo Action BMW). Ο Razgatlioglu έκανε ένα φοβερό αγώνα και έφτασε από την 22η θέση στην 15η θέση στον τελευταίο γύρο.