24 April 2024
WSBK 2019

Ο Bautista κερδίζει και τον αγώνα Superpole στην Ταϊλάνδη

Ο Alvaro Bautista ήταν ο νικητής του δεύτερου αγώνα Speed Race Superpole του World Superbike στο Buriram, ο οποίος διακόπηκε με κόκκινη σημαία στο 6ο γύρο από τους 10 συνολικά, λόγω μιας διπλής πτώσης στην 3η στροφή!

Ο Jonathan Rea ήταν αυτός που έστριψε πρώτος στην Κ1, αλλά ο Bautista πέρασε γρήγορα μπροστά  και άρχισε να ανοίγει διαφορά και να προσπαθεί να ξεφύγει από τον Βρετανό, κάνοντας μια διαφορά 1,7 δευτερόλεπτα την στιγμή που έπεσε η καρό σημαία που βγήκε μόλις στον 6ο γύρο!

Μια πτώση μεταξύ του οδηγού μπαλαντέρ της Kawasaki από την Ταϊλανδή, Thitipong Warokorn και του Leon Camier της Honda έγινε η αιτία της κόκκινης σημαίας, με τον Warokorn να μεταφερθεί γρήγορα στο ιατρικό κέντρο για έλεγχο.

Τα αποτελέσματα ανακοινώθηκαν αμέσως, με βάση τη σειρά μετά τον 5ο γύρο, με τον Bautista να κερδίζει την πέμπτη νίκη του WSBK καθώς και την pole position για τον τελικό τρίτο αγώνα του Σαββατοκύριακου στην Ταϊλανδή.

Ο Rea τερμάτισε δεύτερος, ενώ ο Alex Lowes της Yamaha ολοκλήρωσε το βάθρο, ενώ ήταν πολύ κοντά στον δεύτερο!

Ποιο πίσω από τους τρεις πρώτους, θεαματικές μάχες έδωσαν έξι αναβάτες για τις υπόλοιπες θέσεις, με τον Michael van der Mark, να παλεύει με τον Haslam και να κερδίζει τελικά την 4η θέση, μπροστά από τον Leon Haslam.

Την κορυφαία εξάδα έκλεισε τελικά ο Marco Melandri, που νίκησε τον περσινό παγκόσμιο πρωταθλητή Supersport, Sandro Cortese.

Ο Chaz Davies κάνοντας έναν καλύτερο και αποδοτικότερο αγώνα από χθες, πάλεψε και κατάφερε να τερματίσει στην 8ηθεση μπροστά από τον Toprak Razgatlıoglu, ενώ την κορυφαία δεκάδα έκλεισε ο Tom Sykes με την BMW.