25 April 2024
MotoGP 2020

Ο  Binder παίρνει μια εκπληκτική νίκη με την KTM στο Brno!

Ένας απίστευτος αγώνας στο Brno με εκπλήξεις και απογοητεύσεις, και τον Νοτιοαφρικάνο Brand Binder να δίνει την πρώτη νίκη της KTM στο MotoGP, μόλις στον 3ο του αγώνα στην μεγάλη κατηγορία!

Ο Binder κάνοντας έναν εκπληκτικό αγώνα πέρασε οποίον βρέθηκε μπροστά του και τερμάτισε ανετά πρώτος με διαφορά πάνω από 5 δευτερόλεπτα από τον δεύτερο, κάνοντας την πρώτη του νίκη στην μεγάλη κατηγορία και τώρα είναι ο νέος Βασιλιάς της ΚΤΜ!

Ο Binder είναι ο πρώτος Rookie που κερδίζει από το 2013, τότε ήταν ο Marc Marquez, τώρα ήταν η σειρά του  Νοτιοαφρικάνου που σήμερα οδήγησε θεαματικά να είναι η έκπληξη αυτού του MotoGP.

Στην δεύτερη θέση τερμάτισε ο επίσης εκπληκτικός Franco Morbidelli που οδήγησε πάνω από το μισό αγώνα στην κορυφή, αλλά δεν άντεξε στο ρυθμό του Binder και αναγκάστηκε να αρκεστεί στην 2η θέση.

Το βάθρο συμπλήρωσε ο Pole man, Johan Zarco, που κατάφερε να ανεβεί στην τρίτη θέση παρόλο που πέρασε ένα long Lap ποινή για το περιστατικό με τον Espargaro!

Στην 4η θέση τερμάτισε ο Alex Rins που επανήλθε δυνατός και κατάφερε και ανέβηκε μέχρι την 4η θέση, ενώ στον τελευταίο γύρο πάλεψε με τον Zarco για το βάθρο!

Στην 5η θέση ο εκπληκτικός Valentino Rossi που έκανε ένα φοβερό αγώνα, κρατώντας το ρυθμό του και αντί να χάνει θέσεις να ανεβαίνει μέχρι το τέλος στην 5η θέση!

Την 6η θέση κατέλαβε ο Miguel Oliveira με την ΚΤΜ , κάνοντας 2 τα ΚΤΜ στην κορυφαία εξάδα, αφού έδειξε ένα πολύ καλό ρυθμό που τον έφτασε μπροστά!

Στην 7η θέση τερμάτισε ο Fabio Quartararo οπού σχεδόν στο μισό αγώνα ήταν δεύτερος, αλλά φάνηκε ότι δεν μπορούσε να αποκρούσει τις επιθέσεις που δέχτηκε, υποχωρώντας τελικά στην 7η θέση!

Στην 8η θέση βρίσκουμε το πρώτο Honda με τον Takaaki  Nakagami, μπροστά από το δεύτερο Ducati με τον Jack Miller!

Την δεκάδα έκλεισε ο Aleix Espargaro με το Aprilia Που έκανε μια φοβερή εκκίνηση και στο πρώτο μέρος του αγώνα ήταν μαζί με τους κορυφαίους φτάνοντας κάποια στιγμή και στην 2η θέση!

Απογοητευτικές θέσεις για τα δυο εργοστασιακά Ducati με τον Dovi στην 11η θέση, μπροστά από τον Petrucci στην 12η

Ο τραυματίας Cal Crutchlow τερμάτισε στην 13η θέση με το δεύτερο Honda, μπροστά από τον Maverick Vinales που είχε μια απογοητευτική απόδοση τύπου τον έφερε στην 14η θέση, μπροστά από τον Alex Marquez με το πρώτο εργοστασιακό Honda στην 15η θέση!

O Pole Espargaro της KTM είχε πτώση όταν είχε επαφή με τον Zarco, ενώ ο Γάλλος τιμωρήθηκε με ποινή Long Lap για το περιστατικό αφού θεωρήθηκε υπεύθυνος για την πτώση του Espargaro.