Dakar 2020

Ο Brabec κερδίζει το Dakar 2020 σπάζοντας την 18χρονη κυριαρχία της KTM

Ο Ricky Brabec τελείωσε την  τελευταία ειδική στη δεύτερη θέση, 53 δευτερόλεπτα πίσω από τον συμπαίκτη του José Ignacio Cornejo. Ο εργοστασιακός οδηγός της Honda χρειάζεται απλώς να επιβιώσει από τη διαδρομή σύνδεσης για το Grand Prix Qiddiya, που δεν έχει καμία σχέση με τη γενική ταξινόμηση, και να γίνει ο πρώτος Αμερικανός που κέρδισε το Ντακάρ!

Ο Ricky Brabec πρόκειται να πάρει τον πρώτο τίτλο του στο Rally Dakar για την  Honda από το 1989, σπάζοντας την κυριαρχία 18 συνεχόμενων  νικών της KTM.

Ο Brabec, ο οποίος βρίσκεται στο πέμπτο του Dakar και ήταν και πάλι πρώτος όταν εγκατέλειψε πέρυσι με σπασμένο κινητήρα, κατάφερε φέτος να τερματίσει στην πρώτη θέση και να πάρει το πρώτο του Ντακάρ.

Αν και είχε ένα σχετικό προβάδισμα σήμερα, ο Brabec δεν χαλάρωσε την τελευταία μέρα καθώς αγωνίστηκε για τη νίκη της σκηνής εναντίον του συμπαίκτη του Jose Ignacio Cornejo.

Τελικά έχασε από τον ομόσταυλο του στην Honda και τερμάτισε στην δεύτερη θέση με 53 δευτερόλεπτα διαφορά, που ήταν αρκετό για να εξασφαλίσει τον τίτλο με 16m26s διαφορά.

Ο Brabec θα πρέπει να φτάσει στη γραμμή τερματισμού στο Qiddiya για να χαρακτηριστεί επίσημα ως ο νικητής του γεγονότος του 2020.

Ο αναβάτης της Husqvarna Quintanilla εξασφάλισε το καλύτερο αποτέλεσμα του Dakar έως τώρα στην δεύτερη θέση, καθώς πέτυχε το τέταρτο κορυφαίο αποτέλεσμα του σε έξι χρόνια.

Ο Toby Price ήταν ο κορυφαίος οδηγός της KTM στην τρίτη θέση, ο Αυστραλός διατηρώντας το υπέροχο ρεκόρ του να είναι ένας κορυφαίος αναβάτης μέσα στην τριάδα κάθε χρόνο.

Ο Price έχασε την πρώτη θέση με 24m06s διαφορά, ακολουθούμενος  από τον Cornejo και τον συμπαίκτη του Matthias Walkner.