3 July 2024
Dakar 2022

O Daniel Sanders κέρδισε και την 1η ειδική στο Dakar 2022

Έχοντας κερδίσει τον Πρόλογο των 19 χιλιομέτρων το Σάββατο, ο Sanders επέλεξε να ξεκινήσει το πρώτο στάδιο στο Ha’il από την 15η θέση, ελαχιστοποιώντας τον κίνδυνο να χαθεί στην έρημο χωρίς τα ίχνη που αφήνουν άλλοι αναβάτες.

Η στρατηγική απέδωσε αμέσως οφέλη καθώς σημείωσε ένα μικρό προβάδισμα 21 δευτερολέπτων στο πρώτο σημείο διαδρομής, πριν υπερδιπλασιάσει το πλεονέκτημά του στα 46 δευτερόλεπτα στα 160 χιλιόμετρα.

Ο Quintanilla κατάφερε να μειώσει τη διαφορά στα 18 δευτερόλεπτα στα επόμενα 40 χιλιόμετρα, αλλά ο Αυστραλός αναβάτης πίεσε στο τελευταίο μέρος της ημέρας, κερδίζοντας το στάδιο των 333 χιλιομέτρων με εντυπωσιακή διαφορά 2m07s.

Αυτό δίνει στον 27χρονο ένα πλεονέκτημα στα 3m07 που πηγαίνει στο δεύτερο στάδιο της επιδρομής ράλι από το Hail στο Al Artawiya τη Δευτέρα.

Ο αναβάτης της Honda, Pablo Quintanilla, αλλά έκανε μια ισχυρή επιστροφή για να διατηρήσει τη δεύτερη θέση στη γενική κατάταξη.

Ο νικητής του Ντακάρ του 2018, Matthias Walkner κέρδισε δύο θέσεις την Κυριακή για να πάρει την τρίτη θέση στις γενικές ταξινομήσεις, αλλά ο Αυστριακός έχασε πάνω από οκτώ λεπτά στη διάρκεια της ημέρας και τώρα ακολουθεί τον Sanders με 11m06s.

Ο Rookie Mason Klein τερμάτισε εντυπωσιακός τέταρτος, μόλις 14 δευτερόλεπτα μακριά από τον ρυθμό του Walkner, με τον Lorenzo Santolino να έχει εξίσου δυνατές επιδόσεις με την Sherco TVS για να φτάσει στην πέμπτη θέση.

Ο Adrien van Beveren ήταν ο κορυφαίος οδηγός της Yamaha στην έκτη θέση στο τέλος του σταδίου, αλλά κατέχει την τέταρτη θέση στη γενική κατάταξη μπροστά από τον Mason, τον Sam Sunderland της KTM – που ήταν μόλις όγδοος πιο γρήγορος την Κυριακή – και τον Santolino.

Ο Xavier de Soultrait της Husqvarna, ο αναβάτης της Yamaha, Ross Branch και ο συμπαίκτης του, Skyler Howes ολοκλήρωσαν την πρώτη 10άδα στις γενικές ταξινομήσεις.

Αντικαθιστώντας τον τραυματία Franco Caimi στο Hero MotoSports, ο Aaron Mare τελείωσε την ημέρα στην 11η θέση στη γενική κατάταξη, ξεπερνώντας τον Stefan Svitko.

Αφού τερμάτισε τον Prologue στην 23η θέση, ο πρώην οδηγός του MotoGP, Danilo Petrucci είχε μια πολύ πιο γόνιμη μέρα, τερματίζοντας στην 13η θέση.

Αυτό τον φέρνει 12ο στη γενική κατάταξη, τρεις θέσεις μπροστά από τον πρωταθλητή Kevin Benavides με την εργοστασιακή του KTM.

Ο Benavides, ο οποίος ήταν τέταρτος μετά τον Πρόλογο του Σαββάτου, έχασε 36 λεπτά από τον γενικό ρυθμό, και τώρα αντιμετωπίζει δυσκολία για να υπερασπιστεί τον τίτλο που κέρδισε με τη Honda πέρυσι.

Ένας άλλος αναβάτης της KTM που είχε μια δύσκολη μέρα ήταν ο δύο φορές πρωταθλητής Toby Price, ο οποίος βρίσκεται τώρα μια ώρα πίσω από τους πρωτοπόρους στην 22η θέση.

Ο Έλληνας οδηγός, Βασίλης Μπούδρος, σημερα τερμάτισε στην  99η θέση ανεβαίνοντας σημαντικά από την 120η χθεσινή θέση. Η διαφορά του από την κορυφή είναι + 03H 17′ 07”.