MotoGP 2018

Ο Dovizioso κερδίζει τον επεισοδιακό βρόχινο αγώνα στην Βαλένθια

Ηταν ένας αγώνα που χαρακτηρίστηκε από τις πολλές πτώσεις λόγο της βροχής.

Ο Dovi κέρδισε τον αγώνα μπροστά από τον Alex Rins και τον Pole Espargaro.

Αγώνας γεμάτος από πρωτιές που γράφτηκαν στα βιβλία των ρεκόρ της Ιστορίας, αφού είναι ο πρώτος αγώνας μετά το 2007 που στο βάθρο δεν ήταν  ένα Honda ή ένα Yamaha, όπως και η πρώτη χρονιά που ο νικητής δεν είναι Ισπανός.

Μετά από 10 χρόνια είναι η πρώτη νίκη της Ducati και το πρώτο βάθρο της ΚΤΜ στην μεγάλη κατηγορία MotoGP.

Ο αγώνας διακόπηκε από κόκκινη σημαία 14 γύρους πριν το τέλος λόγο καταρρακτώδους βροχής, και μετα από πολλές πτώσεις , απομείναν μόλις 16 αναβάτες για να επανακρινόσουν τον αγώνα των 14 γύρων.

O Dovi ήταν Ο Νικητής τους τελευταίου αγώνα της σεζόν , κάνοντας την πρώτη του νίκη στην Βαλένθια και την πρώτη νίκη της Ducati μετά από 10 χρόνια, αφού οδήγησε άψογα, κάνοντας μια μεγάλη διαφορά από τον δεύτερο που ξεπέρασε τα 6 δευτερόλεπτα.

Στην δεύτερη θέση τερμάτισε ο Alex Rins, που ξεκίνησε από την πρώτη θέση στην επανεκκίνηση του αγώνα, αφού είχε οδηγήσει τον πρώτο αγώνα , μέχρι έναν γύρο πριν την διακοπή του αγώνα.

Στην τρίτη θέση τερμάτισε ο Pole Espargaro χαρίζοντας το πρώτο βάθρο στην ΚΤΜ στην μεγάλη κατηγορία MotoGP , αλλά και το πρώτο του βάθρο σε αυτή την κατηγορία!  Ο Ισπανός πανηγύρισε την θέση του αυτή, φανερά συγκινημένος!

Στην 4η θέση τερμάτισε ο Michele Pirro, που κέρδισε την καλύτερη του θέση στα MotoGP έως τώρα. Στην 5η θέση τερμάτισε στον τελευταίο του αγώνα ο ένας νέος μύθος MotoGP, Dani Pedrosa. Ο «Μικρός Σαμουράι» αποχαιρέτισε τα Grand Prix μέσα στο σπίτι του!\Την κορυφαία εξάδα έκλεισε ο  αναβάτης της Honda, Takaaki Nakagami, που πήρε την καλύτερη του θέση, με τον Johann Zarco τερματίζει 7ος και να κερδίζει τον τίτλο των ανεξάρτητων οδηγών για το 2018.

Ο Bradley SMITH τερμάτισε στην 8η θέση, μπροστά από τον Stefan BRADL και τον Hafizh SYAHRIN που συμπλήρωσε την δεκάδα.

Στην 11η θέση τερμάτισε ο Scott REDDING, μπροστά από τον Jorge LORENZO. Στην 13η θέση τερμάτισε τελικά ο Valentino ROSSI που ήταν στην 2η θέση στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, αλλά είχε πτώση, αλλά χωρίς να τραυματιστεί και μπόρεσε και μπήκε και πάλι στον αγώνα! Στην 14η θέση τερμάτισε ο Karel ABRAHAM μπροστά από τον Jordi TORRES.

Στο πρώτο μέρος του αγώνα πτώση είχε ο Marquez ενώ ήταν δεύτερος , και ο Vinales που ξεκίνησε από την pole position, ενώ πτώσεις είχαν ακόμα οι Alvaro BAUTISTA, Danilo PETRUCCI, Andrea IANNONE, Aleix ESPARGARO, Jack MILLER, Franco MORBIDELLI και Thomas LUTHI, ευτυχώς χωρίς τραυματισμούς.