27 April 2024
MotoGP 2022

Ο εκπληκτικός Bastianini κέρδισε τον αγώνα στην Αμερική – ο Marquez σε ρεσιτάλ οδήγησης – Ο Rins στο βάθρο – Αποτελέσματα

Ο εκπληκτικός Enea Bastianini κέρδισε τον αγώνα στο Ωστιν της Αμερικής, στον 4ογυρο της σεζόν 2022,κανοντας έναν εκπληκτικό αγώνα για άλλη μια φορά, κάνοντας την δεύτερη φετινή του νίκη!

Υπήρχε σχεδόν ομοφωνία στην επιλογή των ελαστικών: σκληρά μπροστά και μαλακά πίσω. Μόνο οι Ραούλ Φερνάντεζ και Ολιβέιρα επέλεξαν το μέσο. Ο αέρας προκάλεσε ενόχληση σε όλους, μάλιστα υπήρχαν ακόμη και ριπές 40 km/h και αυτό άλλαξε ακόμη και το σετάρισμα  των μοτοσυκλετών. Η θερμοκρασία ήταν 27 βαθμοί στο περιβάλλον και 43 στην άσφαλτο.

Ο Bastianini ξεκίνησε από την 5η θέση και με άψογη οδήγηση κατάφερε και κρατήθηκε στην κορυφαία ομάδα και πίσω από τον Miller μέχρι λίγους γύρους πριν το τέλος, οπού έκανε την επίθεση του και πέρασε στην κορυφή του αγώνα και μάλιστα έκανε και μια διαφορά 2 δευτερολέπτων μέχρι την καρό σημαία! , Ο Bastianini φέρνει την 60η νίκη MotoGP στη Ducati, και την πρώτη στο Austin.

Ο Bastianini είναι ο πρώτος Ιταλός με 2 νίκες στους 4 πρώτους αγώνες πρωταθλήματος από το 2015 , όπου ο Valentino Rossi είχε κερδίσει στο Losail και στο Rio Hondo.

Στην δεύτερη θέση τερμάτισε ο φοβερός σήμερα Alex Rins που ξεκίνησε από την 7η  κατάφερε με εξαιρετική οδήγηση να ανεβεί στο βάθρο στο Ωστιν, μια πίστα όπου ήταν ο μοναδικός που έχει κερδίσει εκτός του Marquez. Ο Rins με την δεύτερη θέση χάρισε το 500ο βάθρο στην Suzuki, σε όλες τις κατηγορίες, 315 στην κορυφαία κατηγορία !

Το βάθρο έκλεισε ο Jack Miller που οδήγησε τον αγώνα για το μεγαλύτερο μέρος του, αλλά δεν κατάφερε να αντισταθεί στην τεράστια επιθυμία του Bastianini να κερδίσει αλλά και του Rins και δεν είχε απάντηση στην επίθεση τους, έτσι αρκέστηκε στην 3η θέση του βάθρου, μια υπέροχη θέση για αυτόν!

Στην 4η θέση τερμάτισε το δεύτερο Suzuki με τον Joan Mir, μπροστά από τον Pecco Bagnaia με το τρίτο Ducati στην κορυφαία εξάδα!

Στην 6η θέση τερμάτισε ο απίστευτος Marc Marquez, ο βασιλιάς του Ωστιν δίνοντας ένα ρεσιτάλ οδήγησης!
Ο Marquez αντιμετώπισε ένα πρόβλημα στην εκκίνηση και από την 9η θέση βρέθηκε τελευταίος, και με μια φανταστική οδήγηση, κατάφερε και ανέβηκε στην 6η θέση προσπερνώντας τους πάντες που βρήκε μπροστά του! Σιγουρά στην Honda πρέπει να ψάξουνε βρουν τι έγινε με την μοτοσυκλέτα τους και ποιο είναι το πρόβλημα που τους στέρησε σήμερα ένα βάθρο και μια πιθανή νίκη!

Στην 7η θέση τερμάτισε ο παγκόσμιος πρωταθλητής του 2021, Fabio Quartararo που κατάφερε και στάθηκε κοντά στα παντοδύναμα Ducati και μάλιστα μπροστά από μερικά, δίνοντας και μια όμορφη μάχη με τον Marquez!

Στην 8η θέση τερμάτισε ο poleman Jorge Martin, με ένα ακόμα Ducati μπροστά από τον ομόστυαλό του Johan Zarco.

Στις θέσεις 10 και 11 τερμάτισαν τα δυο Aprilia με τους Vinales και Aleix Espargaro, μπροστά από το πρώτο ΚΤΜ με τον Brand Binder.

Στην 13η θέση τερμάτισε το 2ο Honda με τον Pol Espargaro, μπροστά από άλλο ένα Honda του Takaaki Nakagami και τον Andrea Dovisioso που κλείνει και την 15αδα που παίρνει βαθμούς!

Δύσκολος αγώνας για τον Franco Morbidelli, ο οποίος τερμάτισε 16ος με το Yamaha Factory, μπροστά από την Ducati Mooney VR46 Racing Team του Luca Marini. Ο Miguel Oliveira (KTM) τερμάτισε 18ος μπροστά από τους πρωτάρηδες της KTM Tech 3, Raul Fernandez και Remy Gardner και τον Rookie της Ducati Gresini, Fabio Di Giannantonio. Οι Alex Marquez και Marco Bezzecchi είχαν πτώσεις, ευτυχώς χωρίς τραυματισμό.

Με αυτή τη νίκη ο Bastianini επιστρέφει στην κορυφή της παγκόσμιας κατάταξης με 61 βαθμούς, 5 περισσότερους από τον Alex Rins και 11 από τον Aleix Espargarò.