24 April 2024
MotoGP 2021

Ο Fabio Quartararo πήρε μια άνετη νίκη στο Mugello – KTM και Suzuki στο βάθρο

Ο Fabio Quartararo πήρε την νίκη στο Ιταλικό Grand Prix, στον έκτο αγώνα του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος MotoGP του 2021.

.Ξεκινώντας από την pole, ο Quartararo κατάφερε γρήγορα να νικήσει την δύναμη της Ducati του Zarco, μετα την πτώση του Pecco Bagnaia που οδήγησε τον αγώνα στους πρώτους γύρους!

Ο Quartararo κατάφερε να επιβάλει το δικό του ρυθμό και να ξεφύγει από το μεγάλο γκρουπ και να φτάσει στην γραμμή του τερματισμού με διαφορά που ξεπέρασε τα 2,5 δευτερόλεπτα, ενω η διαφορά του ειχε ξεπεράσει και τα 4 δευτερόλεπτα!

Ο Fabio Quartararo έγινε ο τρίτος αναβάτης που κέρδισε τον αγώνα MotoGP στο Mugello που ξεκίνησε από την pole position, που είχε να γινει από  το 2014 με τον Marquez. Έγινε επίσης ο δεύτερος αναβάτης της Yamaha μετα τον Valentino Rossi (2005 και 2008) που το κατάφερε στην MotoGP εποχή.

Πτώση είχε στην αρχή του αγώνα ο Marc Marquez όταν κατά πάσα πιθανότητά το Brand Binder τον άγγιξε, ευτυχώς χωρεί να τραυματιστεί.

Πτώση είχε στο Wurm up ο Bastianini όταν φτάνοντας στην σχάρα , φρέναρε για να μην πέσει πάνω στον Zarco με αποτέλεσμα να πέσει και να εγκαταλείψει τον αγώνα μέσα στο σπίτι του!

Στην δεύτερη θέση τερμάτισε ο Miquel Oliveira, κάνοντας έναν εκπληκτικό αγώνα!

Την μάχη των Suzuki κέρδισε ο Joan Mir, που τερμάτισε τρίτος

Πέναλτι για παραβίαση ορίων της πίστας είχαν και οι δυο οδηγοί και έτσι οι θέσεις τελικά έμειναν όπως στο τερματισμό!

Ο Rins αφού έμεινε πίσω από τον ομόσταυλο του πίσω να πιέζει, με αποτέλεσμα αργότερα 4 γύρους πριν το τέλος να πέσει!

Ο Johan Zarco που οδήγησε κάποια στιγμή τον αγώνα και για αρκετούς γύρους ήταν δεύτερος, έμεινε τελικά εκτός βάθρου στην 4η θέση!

O Brand Binder με ένα ακόμα KTM στην εξάδα, τερμάτισε στην 5η θέση!

Την κορυφαία εξάδα έκλεισε ο Jack Miller!

Στην 7η θέση τερμάτισε ο Aleix Espargaro με την Aprilia, μπροστά από τον Maverick Vinales, τον Danilo Petrucci και τον Valentino Rossi που έκλεισε την πρώτη δεκάδα!

Ο Takaki Nakagami έπεσε 3 γύρους πριν το τέλος ενώ τέλος 8η θέση.

Μέσα στην 15αδα που παίρνουν βαθμούς τερμάτισαν και οι Lecuona, Pol Espargaro με το πρώτο Honda στην 12η θέση, Pirro, Alex Marquez και Salvadori.

Πριν από τον αγώνα έγινε ενός λεπτού σιγής για τον θάνατο του Ελβετού οδηγού της Moto3 Jason Dupasquier που έχασε την μάχη με τον θάνατο μετα το ατύχημα του στο Q2 στο Mugello