27 April 2024
MotoGP 2022

Ο Fabio Quartararo τιμωρήθηκε για τη σύγκρουση του με τον Aleix Espargaro

Ο Fabio Quartararo (Monster Energy Yamaha MotoGP™) δέχθηκε ποινή Long Lap ως τιμωρία για τη σύγκρουσή του με τον Aleix Espargaro (Aprilia Racing) στο TT Assen.

Ο ηγέτης του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος έπεσε καθώς προσπαθούσε να κάνει μια προσπέραση για τη δεύτερη θέση στον 5ο γύρο στη 5η στροφή (Strubben) του TT Circuit Assen και έπεσε πάνω στο Aprilia RS-GP του Ισπανού. Ο Espargaro κατάφερε να σταθεί όρθιος, αλλά όταν ξαναμπήκε στον αγώνα ήταν στην 15η θέση.

Η επιτροπή των αγωνοδικών της FIM MotoGP έκρινε ότι ο Quartararo ήταν υπερβολικά φιλόδοξος στην προσπάθεια του να προσπεράσει τον Espargaro. Ο #20 δεν ήταν σε θέση να ολοκληρώσει με επιτυχία την κίνηση και στη συνέχεια συνετρίβη, προκαλώντας επαφή με το #41 αναγκάζοντάς τον να βγει εκτός πίστας στο χαλίκι.

Η ενέργεια αποφυγής που έκανε ο Espargaro του επέτρεψε να αποφύγει τη πτώση και να ξαναμπεί στον αγώνα. Ωστόσο, ο αγώνας του επηρεάστηκε σοβαρά. Ο Quartararo τιμωρήθηκε με ποινή Long Lap για να την εκτίσει στον αγώνα MotoGP™ στο Βρετανικό Grand Prix.

Ο Quartararo μπήκε στα πιτ στον ένατο γύρο πριν επιστρέψει στην πίστα, αλλά συνετρίβη ξανά όταν βγήκε στη στροφή 5 τρεις γύρους αργότερα.

Αργότερα πήγε στο ιατρικό κέντρο για έλεγχο και ακτινογραφία λόγω πόνου στον αριστερό του ώμο. Εκεί, βεβαιώθηκε ότι δεν έχει τυχόν κατάγματα και κρίθηκε σε καλή κατάσταση.

Αυτή ήταν η πρώτη εγκατάλειψη του παγκόσμιου πρωταθλητή σε αγώνες μετά τη Βαλένθια το 2020 και είδε το προβάδισμά του να μειώνεται από 34 σε 21 βαθμούς πριν το καλοκαιρινό διάλειμμα.

Εν τω μεταξύ, ο Espargaro ανέβηκε μέχρι την τέταρτη θέση στο τερματισμό, μια ανάκαμψη που ολοκλήρωσε με μια εκπληκτική διπλή προσπέραση στους Jack Miller (Ducati Lenovo Team) και Brad Binder (Red Bull KTM Factory Racing) στον τελευταίο γύρο στο Geert Timmer Chicane. Με τους 13 βαθμούς από αυτό το αποτέλεσμα, ο ‘Captain’ της Aprilia μείωσε το προβάδισμα του Quartararo στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα σε μόλις 21 βαθμούς.