3 May 2024
WSBK 2024

Ο Jonathan Rea κέρδισε την πρώτη του pole position με την Yamaha στο Assen – Αποτελέσματα

Ο Jonathan Rea (Pata Prometeon Yamaha) κέρδισε την πρώτη του pole position για τη Yamaha στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Superbike μετά από μια δύσκολη συνεδρία Superpole στο TT Circuit Assen.

Ο Rea #65 έχει ένα δύσκολο ξεκίνημα έως τώρα με την νέα του ομάδα, αλλά τώρα εκμεταλλεύτηκε τέλεια τις μικτές συνθήκες καιρού και κέρδισε την pole position με χρόνο 1’42.650s, σε μια πίστα στην οποία είχε τόση επιτυχία, στο παρελθόν.

Στην 2η θέση τέλειωσε ο πρωτοπόρος του Πρωταθλήματος, Nicolo Bulega ( Aruba.it Racing – Ducati), ενώ την πρώτη σειρά θα συμπληρώνει ο Πρωταθλητής του 2021, Toprak Razgatlioglu (ROKiT BMW Motorrad WorldSBK Team).

Στη δεύτερη σειρά και από την 4η θέση θα βρίσκεται ο Sam Lowes (ELF Marc VDS Racing Team), μπροστά από τον δίδυμο αδερφό του, Alex Lowes (Kawasaki Racing Team WorldSBK), Ο Remy Gardner (GYTR GRT Yamaha WorldSBK Team) εξασφάλισε μια 6η θέση κλείνοντας την δεύτερη σειρά εκκίνησης καθώς αναζητά ένα πρώτο βάθρο στο WorldSBK.

Ο δυο φορές Παγκόσμιος πρωταθλητής, Alvaro Bautista (Aruba.it Racing – Ducati) θα ξεκινήσει από την τρίτη σειρά και από την 7η θέση. Είναι το καλύτερο αποτέλεσμα της σεζόν στην Superpole για τον #1 και ελπίζει ότι θα μπορέσει να επαναλάβει τα κατορθώματά του από την Αυστραλία και τη Βαρκελώνη όπου μπόρεσε να διεκδικήσει το βάθρο. Μαζί του στην τρίτη σειρά βρίσκεται ο Michael Ruben Rinaldi (Team Motocorsa Racing) στην 8η θέση με τον Andrea Iannone (Team GoEleven) στην 9η.

Μετά από ένα δύσκολο Σαββατοκύριακο μέχρι στιγμής, ο Andrea Locatelli (Pata Prometeon Yamaha) θα ξεκινήσει από την τέταρτη σειρά και την 10η θέση, μαζί με τον Nicholas Spinelli (Barni Spark Racing Team) που πήρε την 11η θέση, ενώ την 12αδα έκλεισε ο Xavie Vierge (Team HRC).