22 July 2024
MotoGP 2023

Ο Jorge Martin κέρδισε τoν αγώνα SPRINT στην Valencia – Αποτελέσματα

Ο Jorge Martin έκανε αυτό που έπρεπε και κέρδισε τoν αγώνα SPRINT στην Valencia και κράτησε ζωντανό το όνειρο του για τον τίτλο ώστε να κριθεί αύριο στον μεγάλο αγώνα της Κυριακής

Ο Martin που ξεκίνησε από την 6η θέση κατάφερε και πέρασε στην κεφαλή του αγώνα μετά από μάχες και πήρε την νίκη που ήθελε για να μπορέσει να μειώσει την διαφορά του από τον Bagnaia στους 14 βαθμούς και να πάει αύριο να παλέψει για την νίκη και να ελπίζει να μην τερματίσει ο Bagnaia μέσα στην κορυφαία 5αδα.

Στην 2η θέση τερμάτισε ο Brand Binder με την ΚΤΜ που έκανε μια καλή εκκίνηση και βρέθηκε γρήγορα στους κορυφαίους κάνοντας μάλιστα και μια προσπέραση που έκοψε ανάσες στον Martin και Marquez, οδηγώντας τον αγώνα για λίγους γύρους αλλά δεν άντεξε στην επίθεση του αποφασισμένου για την νίκη Martin.

Στην 3η θέση κλείνοντας το βάθρο τερμάτισε ο Marc Marquez που έκανε ένα πολύ καλό αγώνα και κατάφερε να φτάσει στο βάθρο από την 8η θέση εκκίνησης!

Στην 4η θέση τελικά τερμάτισε ο Maverick Vinales που ξεκίνησε από την pole position, αλλά δεν κατάφερε να αντέξει στην πίεση των οδηγών που ερχόντουσαν από πίσω και έτσι μετά από μερικούς γύρους στην κορυφή υποχώρησε στην 4η θέση!

Στην 5η θέση τερμάτισε ο Pecco Bagnaia, ο οποίος ξεκίνησε από την 2η θέση αλλά δεν κατάφερε να μείνει μπροστά με τον ρυθμό των υπολοίπων και έτσι αρκέστηκε στην θέση που του έκανε την λιγότερη ζημία χωρίς να διακινδυνεύσει τίποτα, αφήνοντας για αύριο την υπόθεση του τίτλου!

Στην 6η θέση τερμάτισε ο Fabio Di Giannantonio που παρόλο που στους τελευταίους γύρους ήταν κολλημένος στην ρόδα του Bagnaia δεν έκανε την κίνηση να προσπεράσει προστατεύοντας έτσι τον Ιταλό από μπελάδες.

Στην 7η θέση τερμάτισε ο Marco Bezzecchi, μπροστά από τον Alex Marquez και τον  Johann Zarco, που έκλεισε την 9αδα που παίρνει βαθμούς

Ο Fabio Quartararo είχε πτώση την ώρα που προσπερνούσε τον Bagnaia και ευτυχώς δεν τον παρέσυρε.

Έτσι ο τίτλος θα κριθεί στον αυριανό μεγάλο αγώνα της Κυριακής!

Τι χρειάζονται ο Martin και ο Bagnaia για να γίνουν πρωταθλητές του MotoGP για το 2023: τι λένε τα νούμερα