27 April 2024
WSBK 2023

Ο Michael Rinaldi κέρδισε τον 1ο αγώνα WorldSBK στο Aragon – Razgatlioglu και Rea στο βάθρο – Αποτελέσματα

Ο Michael Rinaldi κέρδισε τον 1ο αγώνα στο Aragon, για το 10ο γύρο του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος Superbike στην Ισπανική πίστα του Motorland.

Ο Michael Ruben Rinaldi (Aruba.it Racing – Ducati) ήταν αυτός που έφερε την Ducati αυτή την φορά στην κορυφη στον 1ο αγώνα στο MotorLand Aragon αφού ο  Alvaro Bautista έπεσε δύο φορές. Πρώτα έπεσε ενώ ήταν στο κορυφη του αγώνα,  πριν πέσει ξανά στον τελευταίο γύρο, έτσι το προβάδισμά του στο Πρωτάθλημα μειώθηκε κατά 20 βαθμούς.

Μετά την πτώση του Bautista, ενώ οδηγούσε την κούρσα, ο Rinaldi εκμεταλλεύτηκε την μάχη ανάμεσα στον Rea και τον Razgatlioglu και πλησίασε τους δυο οδηγούς που είχαν φύγει μαζί με τον Bautista όπως μας έχουν συνηθίσει να παλεύουν για τις τρεις πρώτες θέσεις του βάθρου, δίνοντας καταπληκτικές μάχες μεταξύ τους και μπόρεσε με την φοβερή δύναμη της Ducati να νικήσει και τους δυο οδηγούς και να πάρει τη νίκη στον ισπανικό αγώνα.

Με τον Razgatlioglu να παίρνει τη δεύτερη θέση, η διαφορά στη βαθμολογία του Πρωταθλήματος έκλεισε από τους 57 βαθμούς στους 37. Ο Razgatlioglu πήρε το 108 ο βάθρο του, ενώ ο Ρέα πήρε την τρίτη θέση κάνοντας τα βάθρα του 260 στην καριέρα του, που είναι διπλάσιος από αυτά του Troy Corser, που είναι δεύτερος στην λίστα!

Τέταρτη θέση για τον Andrea Locatelli, ακολουθούμενος από τον Danilo Petrucci που ξεκίνησε από το πίσω μέρος του grid. Έκτη θέση για τον Phillip Oettl μπροστά από τους Remy Gardner και Garrett Gerloff. Την πρώτη δεκάδα συμπλήρωσαν οι Axel Bassani και Iker Lecuona.