28 April 2024
WSBK 2024

WSBK: Ο Nicolo Bulega κέρδισε την Pole Position γράφοντας ιστορία στο Phillip Island, με εκπληκτικό ρεκόρ και χρόνους που έχουμε δει μόνο στο MotoGP – Αποτελέσματα

Σε μια από τις πιο συναρπαστικές συνεδρίες Superpole, που έχουμε δει, οι οδηγοί έγραψαν χρόνους ρεκόρ που έχουμε δει μόνο στο MotoGP!

To Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Superbike 2024 ξεκίνησε με τον εκπληκτικότερο τρόπο στο Phillip Island με τους οδηγούς να εκμεταλλεύονται την νέα άσφαλτο και το νέο ελαστικό της Pirelli και να κάνουν χρόνους που έχουμε δει να γίνονται μόνο στο MotoGP.

Ο εκπληκτικός rookie Nicolo Bulega (Aruba.it Racing – Ducati) έγραψε ιστορία σήμερα στην Αυστραλία, σταματώντας το χρονόμετρο στο 1.27.916s που είναι νέο απολυτό ρεκόρ, διαλύοντας στην κυριολεξία το προηγούμενο ρεκόρ της pole του Tom Sykes που ήταν 1:29.230, από το 2020 ! και μιλάμε για ένα χρόνο που πλησιάζει το απολυτό ρεκόρ του MotoGP που είναι 1.27.246s! Ο Nicolo Bulega ήταν ο μονός αναβάτης που κατέβηκε στο 1.27s

Επίσης συνεχίζοντας τα μοναδικά ρεκόρ, ο Bulega γίνεται ο πρώτος πρωτάρης που κατακτά pole position στο WorldSBK μετά τον Ben Spies στο Phillip Island το 2009 με τη Yamaha, καθώς και ο πρώτος αναβάτης στην ιστορία που πέτυχε back-to-back pole position στο WorldSSP και στο WorldSBK σε διαδοχικές διοργανώσεις. Είναι επίσης ο πρώτος Ιταλός αναβάτης στην pole position στο Phillip Island στο WorldSBK.

Στην δεύτερη θέση τερμάτισε ο επίσης rookie, Andrea Iannone (Team GoEleven) και έτσι γίνεται επίσης η πρώτη φορά στην ιστορία του WorldSBK, που δυο οι rookies θα παραταχθούν στο 1-2, ενώ είναι η πρώτη φορά σε 31 χρόνια (και η δεύτερη ποτέ) με δύο Ιταλούς με Ducati να κάνουν το 1-2 στο grid. Η τελευταία φορά ήταν με τον Mauro Lucchiari και τον Giancarlo Falappa στο Misano το 1993.

Την τρίτη θέση, κλείνοντας την πρώτη σειρά εκκίνησης, έκλεισε ο Alex Lowes (Kawasaki Racing Team WorldSBK) με χρόνο 1’28.239s, που έσπασε και αυτός το προηγούμενο ρεκόρ αρκετές φορές κατά την διάρκεια τους 1ου γύρου έως τώρα!

Η δεύτερη σειρά του grid θα έχει τρεις Παγκόσμιους Πρωταθλητές, τον δυο φορές πρωταθλητή WorldSSP, Dominique Aegerter (GYTR GRT Yamaha WorldSBK Team) στην 4η θέση, μπροστά από τον Παγκόσμιο Πρωταθλητή 2021, Toprak Razgatlioglu, που στο πρώτο του Σαββατοκύριακο με τη BMW, θα ξεκινήσει 5ος , μπροστά από τον πρώην ομόστυαλό του πρωταθλητή WorldSSP, Andrea Locatelli που ολοκληρώνει τη δεύτερη σειρά στην 6η θέση με το δεύτερο Yamaha.

Από την τρίτη σειρά και την 7η θέση, θα ξεκινήσει ο τοπικός ήρωας, ο Αυστραλός Remy Gardner (GYTR GRT Yamaha WorldSBK Team) που φέρνει το τρίτο Yamaha μέσα στην πρώτη επτάδα, ενώ από την 8η θέση θα ξεκινήσει ένας ακόμα rookie, ο Sam Lowes (ELF Marc VDS Racing Team). Την σειρά στην 9η θέση έκλεισε ο νικητής των οκτώ από τους εννέα αγώνες που έχει αγωνιστεί με την Ducati στο Phillip Island, Alvaro Bautista, που ήταν σχεδόν οκτώ δέκατα πίσω από τον πρωτάρη ομόστυαλό του.

Την πρώτη δεκάδα ολοκλήρωσε ο Michael Ruben Rinaldi (Team Motocorsa Racing), μπροστά από τον Jonathan Rea που δεν κατάφερε να μπει στο Top 10, και θα ξεκινήσει από την 11η θέση, έχοντας μια δύσκολη πρώτη συνεδρία Superpole με την Yamaha και στα μπλε για τον Rea, ο οποίος ήταν σχεδόν ένα δευτερόλεπτο από τον εκπληκτικό χρόνο γύρου του Bulega. Την τέταρτη σειρά έκλεισε στην 12η θέση ο Danilo Petrucci (Barni Spark Racing Team).

Ο Xavi Vierge (Team HRC) θα εκκινήσει 13ος με το πρώτο Honda. Ο Garrett Gerloff πήρε την 14η θέση και ο Axel Bassani (Kawasaki Racing Team WorldSBK) στην 15η .