28 April 2024
WSBK 2024

WSSP: Ο Yari Montella κέρδισε τον πρώτο αγώνα Supersport στο Phillip Island – Αποτελέσματα

Ο Yari Montella (Barni Spark Racing Team) ξεκίνησε την σεζόν α του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος FIM Supersport 2024 με τέλειο στυλ με μια σχεδόν άψογη απόδοση στο Grand Prix Circuit του Phillip Island.

Ο Ιταλός τερμάτισε στην πρώτη θέση καθώς ανέκαμψε από ένα κακό ξεκίνημα και πήρε την πρώτη νίκη της σεζόν, ενώ ο poleman Adrian Huertas (Aruba.it Racing WorldSSP Team) μετα από πρόβλημα ξεκίνησε από το pit lane.

Ο Manzi ήταν ο ηγέτης του αγώνα στα πρώτα στάδια, αλλά έχασε έδαφος και θέσεις από τους Montella, Marcel Schroetter (MV Agusta Reparto Corse) και Valentin Debise (Evan Bros. WorldSSP Yamaha Team) πριν ανοίξει το παράθυρο του πιτ στον 8ο Γύρο για αλλαγή ελαστικών.

Όταν όλα τα pitstop είχαν ολοκληρωθεί, ο Montella είχε ανοίξει μια διαφορά έξι δευτερολέπτων από τους αντιπάλους του, ενώ ο Schroetter έμεινε μπροστά από τον Manzi, πριν ο #62 περάσει στον 11ο γύρο για να διεκδικήσει ξανά τη δεύτερη θέση.

Ο Manzi τελικά τερμάτισε στην 2η θέση, μπροστά από τον αναβάτη της MV Agusta Schroetter

Πίσω από τους τρεις πρώτους, έγινε δυνατή μάχη για τις θέσεις με τον Federico Caricasulo (Motozoo ME AIR Racing) να τερματίσει στην 4η θέση, μπροστά από τον τοπικό ήρωα Oli Bayliss (D34G Racing WorldSSP Team), καθώς ο Αυστραλός εξασφάλισε την καλύτερη πέμπτη θέση στην καριέρα του, δείχνοντας ισχυρό ρυθμό για να ξεκινήσει την σεζόν του για το 2024.

Ο Bahattin Sofuoglu (MV Agusta Reparto Corse) έκλεισε την πρώτη εξάδα αφού ξεκίνησε από το πίσω μέρος του grid λόγω παραβίασης της πίεσης των ελαστικών.

Ο Jorge Navarro (WRP-RT Motorsport SKM-Triumph) και ο συμπαίκτης John McPhee ξεκίνησαν εκπληκτικά τη νέα τους περιπέτεια με την 7η και 8η θέση, με το δίδυμο να απέχει μόλις 0,006 δευτερόλεπτα. Ο Lucas Mahias (GMT94 Yamaha) τερμάτισε στην 9η θέση με τον Γάλλο να παίρνει ποινή 1.950 για παράβαση στο Pit Intervention Time.

Ο Tom Toparis (Stop & Seal Racing) έκλεισε την κορυφαία δεκάδα, επωφελούμενος από μια ποινή στον Yeray Ruiz (VFT Racing Yamaha).

Πρόγραμμα και ώρες του 1ου γύρου των αγώνων WSBK 2024 στην Αυστραλία από 23 έως 25/2/2024 – ΠΡΟΣΟΧΗ στην διαφορά ώρας!