3 July 2024
MotoGP 2023

Ο Pecco Bagnaia κέρδισε τον αγώνα του Assen – Αποτελέσματα

Η νίκη του Ολλανδικού Grand Prix στην μεγάλη κατηγορία MotoGP που έγινε στην πίστα του Assen πηγαίνει στον Pecco Bagnaia, για 4η φορά την σεζόν του 2023 και η δεύτερη συνεχόμενη στην Ολλανδική πίστα.

Για την Bagnaia ήταν η 15η νίκη στο MotoGP, 25η στην καριέρα του και το 25ο βάθρο του.

Σε έναν αγώνα που χαρακτηρίστηκε από τις πολλές πτώσεις, αφού μόλις 14 αναβάτες τερμάτισαν!

Ο Pecco Bagnaia μετα την μέση του αγώνα έκανε έναν άνετο και ελεγχόμενο αγώνα, αφού πέρασε τον Brand Binder που οδήγησε τον αγώνα στους πρώτους γύρους του αγώνα!

Ο Binder δεν μπόρεσε να πιέσει τον Bagnaia για να πάρει πίσω την θέση του, ούτε να αντισταθεί στον Marco Bezzecchi που ήταν για πολλούς γύρους στην 3η θέση.

Τελικά ο νικητής του Sprint αρκέστηκε στην 2η θέση, με πάνω από 1 δευτερόλεπτο διαφορά από τον νικητή Bagnaia!

Στους 4 τελευταίους γύρους είδαμε και την μοναδική μάχη για την 3η θέση, μεταξύ των Binder, Aleix Espargaro και Martin.

Την 3η θέση τελικά κέρδισε κλεινόντα το βάθρο του Assen, ο Aleix Espargaro, αφού ο Binder που πέρασε την γραμμή τερματισμού 3ος έκανε ακριβώς ότι και εχθές στο Sprint, πέρασε εκτός ορίου της πίστας στο τελευταίο γύρο με αποτέλεσμα να χάσει μια θέση και να τερματίσει στην 4η.

Στην 5η θέση τερμάτισε τελικά ο νικητής του Γερμανικού GP, Jorge Martin, μπροστά  από τον  Alex Marquez που έκλεισε την κορυφαία εξάδα!

Στην 7η θέση τερμάτισε ο Luca Marini, που ξεκίνησε από την 3η θέση αλλα δεν κατάφερε να μείνει στην κορυφαία ομάδα. Στην 8η θέση τερμάτισε το πρώτο Honda με τον Ιάπωνα Takaaki Nakagami, μπροστά από το πρώτο Yamaha με τον Franco Morbidelli και τον Augusto Fernandez που έκλεισε το Top 10.

Πολλές πτώσεις όπως είπαμε στην αρχή ξεκινώντας με τον Jack Miller, ο οποίος έπεσε μόλις στον πρώτο γύρο. Στη συνέχεια έπεσε ο Fabio Quartararo, με τον Γάλλο της Yamaha να χάνει το μπροστινό μέρος της M1 του, και στην ουσία να παρασέρνει το συμπατριώτη του Johann Zarco. Στην συνέχεια ήταν ο Maverick Vinales που έπεσε, λίγο αργότερα ο Enea Bastianini και τέλος ο Fabio Di Giannantonio, ευτυχώς χωρίς τραυματισμούς.

Στη βαθμολογία του πρωταθλήματος επεκτείνεται ο Bagnaia, φτάνοντας τους 194 βαθμούς έναντι 159 του Jorge Martin και 158 του Marco Bezzecchi.