23 April 2024
MotoGP 2022

Ο Pecco Bagnaia πήρε την πρώτη του νίκη φέτος στον συναρπαστικό αγώνα της Jerez – Αποτελέσματα

Ο Pecco Bagnaia κέρδισε το Ισπανικό Grand Prix στην μεγάλη κατηγορία MotoGP, για τον έκτο γύρο του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος 2022.

Ο αναβάτης της Ducati, ξεκίνησε από την pole, και κυριάρχησε από την πρώτη στροφή, διατηρώντας σταθερό και απίστευτο ρυθμό σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, σημειώνοντας την πρώτη του νίκη στην σεζόν του 2022.

Για τον Bagnaia αυτή είναι η 5η νίκη στην μεγάλη κατηγορία MotoGP και το ενδέκατο βάθρο, δεν είχε κερδίσει από τη Βαλένθια το 2021, ενώ για την Ducati είναι η 61η νίκη. Τρεις νίκες στους πρώτους έξι αγώνες για τον κατασκευαστή του Borgo Panigale, κάτι που δεν είχε συμβεί από το 2007, τότε που ο Casey Stoner τους είχε κερδίσει όλους. (δείτε τι δήλωσε μετά τον αγώνα >>>)

Στην 2η θέση ο Fabio Quartararo που πλησίασε πολλές φορές και να απειλήσει τον Ιταλό αλλά δεν κατάφερε να περάσει στην κορυφη παρόλο που το πάλεψε μέχρι την καρό σημαία, έτσι αρκέστηκε στην 2η θέση που του έδωσε και μια διαφορά στην κορυφη της βαθμολογίας! (δείτε τι δήλωσε μετά τον αγώνα >>>)

Στην τρίτη θέση έκλεισε το βάθρο ο Aleix Espargaro που έκανε μια πολύ επιθετική οδήγηση μετά από μία άσχημη εκκίνηση και έδειξε ότι θέλει πολύ το βάθρο. Στο τελευταίο μέρος του αγώνα εκμεταλλεύτηκε το λάθος φρενάρισμα του Miler που έγινε ταυτόχρονα με το χάσιμο και παραλίγο πτώση του Marquez και πέρασε στην 3η θέση και εξασφάλισε το βάθρο. (δείτε τι δήλωσε μετά τον αγώνα >>>)

Με το αποτέλεσμα αυτό η Aprilia χάνει πλέον τα πλεονεκτήματα – παραχωρήσεις που είχε μέχρι σήμερα με δοκιμές , εξέλιξη και κινητήρες!

Στην 4η θέση ο πολύ καλός σήμερα, Marc Marquez που έδειξε λίγο από τον παλιό καλό εαυτό του. Ξεκίνησε από την 5η θέση και γρήγορα πέρασε στην 4η πίσω από το Miller και μπροστά από τον Aleix Espargaro, ένα τρενάκι που κράτησε σχεδόν σε όλο τον αγώνα, μέχρι που πέρασε τον Miller στην 5η στροφή, μια στροφή που σπάνια γίνονται προσπεράσεις και διεκδικούσε το βάθρο, όταν έχασε το μπροστινό και είδαμε ένα ακόμα εκπληκτικό σώσιμο, σε στυλ Marquez από τα παλιά, κάτι που έχουμε να δούμε 2 χρόνια! (δείτε τι δήλωσε μετά τον αγώνα >>>)

Στην 5η θέση τερμάτισε ο Jack Mille που σχεδόν σε όλο τον αγώνα ήταν στην 3η θέση και στο βάθρο αλλά στους τελευταίους γύρους σε μια σκληρή μάχη με τους άλλους δυο που είχε πίσω του σε όλο τον αγώνα, τον έφεραν στην 5η θέση! (δείτε τι δήλωσε μετά τον αγώνα >>>)

Την πρώτη εξάδα έκλεισε ο Johan Mir που κάποια στιγμή πλησίασε τους μπροστινούς τους αλλά τελικά δεν κατάφερε να παλέψει μαζί τους και αρκέστηκε στην 6η θέση. (δείτε τι δήλωσε μετά τον αγώνα >>>)

Έβδομη θέση για τον Ιάπωνα Takaaki Nakagami που στους πρώτους γύρους βρέθηκε στο κορυφαίο γκρουπ, αφού η Jerez είναι η αγαπημένη του πίστα και είναι πάντα γρήγορος.

Στην 8η θέση τερμάτισε ο Enea Bastianini που ανέβηκε από την 11η θέση παίρνοντας πολυτίμους βαθμούς ώστε να κρατηθεί στο μπροστινό γκρουπ της βαθμολογίας!

Στην 9η θέση τερμάτισε ο Marco Bezzecchi, μπροστά από το πρώτο KTM με τον Brand Binder έκλεισε την πρώτη δεκάδα!

Στην 11η θέση τερμάτισε ο Pol Espargaro με την δεύτερη εργοστασιακή Honda, μπροστά από τον Miquel Oliveira τον Alex Marquez, τον Maverick Vinales και τον Franco Morbidelli που συμπλήρωσε την 15αδα που παίρνει βαθμούς.

Αγώνας για να ξεχάσει ήταν ο σημερινός για την Ducati Pramac, αφού ο Jorge Martin είχε πτώση στην αρχή του αγώνα και μετά επέστρεψε τερματίζοντας τελευταίος, ενώ ο Zarco έπεσε και εγκατέλειψε, ευτυχώς χωρίς συνέπειες.

Στην βαθμολογία τώρα ο Quartararo έχει προβάδισμα με 7 βαθμούς μπροστά από τον Aleix Espargarò, 20 έναντι των Enea Bastianini και Alex Rins και 33 έναντι των Pecco Bagnaia και Joan Mir.

Ο καλύτερος πρωτάρης ήταν ο Marco Bezzecchi (Ducati Mooney VR46 Racing Team) ένατος, ακολουθούμενος από τον Fabio Di Giannantonio (Ducati Gresini) 18ος, ο Remy Gardner (KTM Team Tech 3) 20ος, ενώ ο Darryn Binder (Yamaha WithU RNF) έπεσε.. Απών Raul Fernandez (KTM Team Tech 3) λόγω τραυματισμού που θα πρέπει να επιστρέψει στο Le Mans.