20 April 2024
MotoGP 2019

Ο Petrucci κερδίζει στο συναρπαστικότερο αγώνα της χρονιάς στο Mugello

O Danilo Petrucci παίρνει την πρώτη του νίκη στα MotoGP μέσα στο σπίτι του, σε έναν από τους συναρπαστικότερους αγώνες που έχουμε δει!

Ο Petrucci έδειξε από την αρχή ότι ήθελε αυτή την νίκη περισσότερο από τον καθένα και το έδειξε σε όλο τον αγώνα και κυρίως στον τελευταίο γύρο με την προσπέραση που έκανε σε Dovi και Marquez, και φτάνοντας να πάρει την πρώτη του καρό σημαία!

Στην δεύτερη θέση τερμάτισε ο Marc Marquez που με την φανερά ποιο αδύναμη Honda αφού είδαμε διαφορές στην ευθεία που ξεκινούσαν από τα 5 χλμ και έφταναν και τα 17 χλμ λιγότερα από τις πανίσχυρες Ducati! Ο Marquez προσπάθησε για την νίκη αλλά υπέκυψε στην φοβερή θέληση για νίκη του Petrucci.

Το βάθρο στην τρίτη θέση συμπλήρωσε ο Andrea Dovizioso πάνω στην δεύτερη εργοστασιακή πανίσχυρη Ducati! Ο Dovi δεν μπόρεσε να αντισταθεί στην επίθεση του Ισπανού της Honda και ετσι τερμάτισε στην τρίτη θέση!

Στην 4η θέση τερμάτισε ο εκπληκτικός Alex Rins που ξεκίνησε από την 13η θέση και κατάφερε να φτάσει μέχρι και την πρώτη θέση στον αγώνα, αλλά ήταν φανερά αδύνατον να κάνει τίποτα απέναντι στις πολύ ποιο δυνατές Ducati και Honda, παρόλα αυτά πάλεψε για πολλούς γύρους για το βάθρο και τελικά τερμάτισε μόλις 0.197 πίσω από τον τρίτο!

Στην 5η θέση το δορυφορικό Honda με τον Ιάπωνα Takaaki Nakagami, όπου ήταν και ο κορυφαίος οδηγός ανεξάρτητης ομάδας.

Την κορυφαία εξάδα έκλεισε το εργοστασιακό Yamaha με τον Maverick Vinales που ξεκίνησε από την 7η θέση.

Στην 7η θέση τερμάτισε ο οδηγός δοκίμων της Ducati, Michele Pirro, μπροστά από τον Call Crutchlow , Pol Espargaro με το KTM και τον Fabio Quartararo που έκλεισε την κορυφαία δεκάδα!

Ένας από τους μεγάλους άτυχους του αγώνα, ο Valentino Rossi , ο οποίος ξεκίνησε από την τρίτη σειρά και τελεία είχε πτώση στην Arrabbiata 2, αφού πρώτα είχε ένα περιστατικό με τον Mir που τον παρέσυρε σε μια έξοδο, ρίχνοντας τον στις τελευταίες θέσεις. Με την πτώση του ο γιατρός υποχωρεί στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας με 72 βαθμούς.

Ο Marquez είναι τώρα 12 βαθμούς μπροστά από τον Dovizioso,με 115 βαθμούς, έναντι 103 του Dovizioso, 88 του Rins και 82 του Petrucci.