24 April 2024
WSBK 2022

Ο Razgatlioglu νικητής του 2ου αγώνα στο Magny-Cours – Ο Rea τιμωρήθηκε για την πτώση του Bautista

Ένας αγώνας με περισσότερες ανατροπές για τον τίτλο, με τον Razgatlioglu να κερδίζει τον 2ο αγώνα και τον Bautista να αποσύρεται από τον αγώνα μετά από την πτώση με τον Rea.

Ο Toprak Razgatlioglu πήρε τη νίκη μετά από μάχη και με τον Michael Ruben Rinaldi και τον Axel Bassani (Motocorsa Racing), ενώ το δράμα έπληξε για άλλη μια φορά δύο από τους διεκδικητές του Πρωταθλήματος.

Στον 2ο γύρο στην Κ13, ο Jonathan Rea ήρθε σε επαφή με τον Alvaro Bautista με αποτέλεσμα ο αναβάτης της Ducati να βγει εκτός πίστα, να καταλήξει στην αμμοπαγίδα και να εγκαταλείπει τον αγώνα. Ο Rea θεωρήθηκε ότι έφταιγε για την πτώση και του επιβλήθηκε η ποινή του μεγαλύτερου γύρου, τον οποίο έκανε στον 7ο γύρο, μπαίνοντας ξανά στον αγώνα στην έβδομη θέση αφού έχασε μερικές θέσεις.

Η σύγκρουση επέτρεψε στους Razgatlioglu και Bassani να φύγουν μπροστά και στον 3ο γύρο, ο Bassani έκανε μια κίνηση για το προβάδισμα στην Κ11 και παρέμεινε εκεί μέχρι τον 8ο γύρο, όταν ο Rinaldi έκανε μια απίστευτη διπλή κίνηση στην Κ11 και πέρασε στη δεύτερη θέση, με τον Bassani να πέφτει στην τρίτη.

Ο Rinaldi προσπάθησε να απομακρυνθεί από τον Razgatlioglu, αλλά στην K5 στον 14ο γύρο, ο Πρωταθλητής έκανε την κίνησή του και πήρε το προβάδισμα του αγώνα. Μετά από αυτό, ο Razgatlioglu μπόρεσε να ανοίξει τη διαφορά από τον Rinaldi για να κερδίσει περισσότερο από ένα δευτερόλεπτο, με τον Bassani στην τρίτη θέση.

Η διαφορά του Razgatlioglu στο Πρωτάθλημα από τον Bautista είναι μόλις 30 πόντους αφού ανέβηκε στο 71ο βάθρο του, φτάνοντας το ρεκόρ τον Max Biaggi, κερδίζοντας τη 26η νίκη του. Ο Rea ακολουθεί τον Bautista με 47 βαθμούς στο Πρωτάθλημα.

Ο Bassani πήρε την τρίτη θέση, μπροστά από τον Alex Lowes, με τον έξι φορές Πρωταθλητή, Jonathan Rea, να μπορεί να κερδίσει μόνο μερικές θέσεις και να τερματίσει πέμπτος.

Ο Scott Redding πήρε την έκτη θέση μπροστά από τους Andrea Locatelli, Garrett Gerloff , Loris Baz και Iker Lecuona που έκλεισαν την κορυφαία δεκάδα.