26 April 2024
WSBK 2021

Ο Scott Redding κέρδισε τον 1ο συναρπαστικό βρόχινο αγώνα στη Catalunya – Η Ducati κάνει το ιστορικό 1-2-3 – Αποτελέσματα

Ήταν ενας συναρπαστικός αγώνας με νικητή τον Scott Redding, κάτω από την βρόχινη Catalunya.

Ο Axel Bassani με ένα δορυφορικό Ducati (Motocorsa Racing ) κέρδισε το πρώτο βάθρο της καριέρας του, σε έναν αγώνα που κατάφερε και οδήγησε τους τελευταίους γύρους μέχρι λίγο πριν τον τερματισμό!

Στην εκκίνηση του αγώνα, ο Jonathan Rea (Kawasaki Racing Team WorldSBK) βρέθηκε στη δέκατη θέση, αλλά γρηγορά πηρέ πάλι το προβάδισμα και οδήγησε τον μισό αγώνα, μέχρι που ο Toprak Razgatlioglu (Pata Yamaha Brixx WorldSBK), κατάφερε να τον περάσει αλλά γρήγορα αναγκάστηκε να εγκαταλείψει από μηχανική βλάβη στον 15ο γύρο.

Ο Rea δεν κατάφερε να μείνει στην διεκδικήσει του βάθρου και τερμάτισε 4ος πίσω από τον Ιταλό Michael Ruben Rinaldi, με το τρίτο Ducati που ανέβηκε στο βάθρο!

Στην  5η θέση τερμάτισε το πρώτο BMW με τον Michael van der Mark (BMW Motorrad WorldSBK Team), που πίεσε για αρκετούς γύρους τον Rea. Την εξάδα έκλεισε ο Alex Lowes (Kawasaki Racing Team WorldSBK).

Η ομάδα της HRC με τον Leon Haslam τερμάτισε στην έβδομη θέση και τον Alvaro Bautista στην ένατη, και αναμεσά τους ο poleman, Tom Sykes (BMW Motorrad WorldSBK Team). Ο Chaz Davies (Team GoEleven) συμπλήρωσε την πρώτη δεκάδα.