28 March 2024
Dakar 2016Ζωντανή Μετάδοση 2016

Ο Toby Price είναι ο μεγάλος νικητής. 15η συνεχομένη κατάκτηση από την ΚΤΜ

Οι κορυφαίοι αναβάτες ολοκλήρωσαν και την τελευταία ειδική. Όπως ήταν αναμενόμενο ο μεγάλος νικητής είναι ο Toby Price,ο οποίος χαρίζει στην Red Bull KTM Rally Factory Racing Team την 15η συνεχόμενη κατάκτηση του σκληρότερου αγώνα Rally στο κόσμο.

070116Price

Ο μεγάλος Stefan Svitko όμως είναι ισάξιος νικητής, τερματίζοντας στην δεύτερη θέση με μη εργοστασιακή ομάδα. Ο Σλοβάκος ήταν από τους σταθερότερους αναβάτες της 38ης  έκδοσης του Rally Dakar, και κατέκτησε επάξια την δεύτερη θέση. Ελπίζουμε του χρόνου να τον δούμε σε εργοστασιακή ομάδα, αφού ο αναβάτης έχει τεράστιες δυνατότητες και του αξίζει μια νίκη.

Νικητής της σημερινής ειδικής ο Pablo Quintanilla ο οποίος υπερασπίστηκε σθεναρά την τρίτη θέση του βάθρου χωρίς να αφήσει περιθώρια στους αντιπάλους του να τον αμφισβητήσουν.

dakar winners 2016

Στην μεγάλη μάχη για την 4η θέση όπου είδαμε τον Helder Rodrigues χθες να ανακάμπτει και να την διεκδικεί, τελικά μεγάλος νικητής ήταν η ο αναβάτης της Honda South America, Kevin Benavides που ολοκλήρωσε την ειδική στην δεύτερη θέση και εξασφάλισε την 4η θέση της γενικής, με 57 δευτερόλεπτα από τον Helder Rodrigues. Ο Πορτογάλος πρέπει να είναι ευχαριστημένος που πλασαρίστηκε στην κορυφαία πεντάδα αν αναλογιστούμε το άσχημο ξεκίνημα του.