26 April 2024
WSBK 2022

WorldSSP: Ο Aegerter κέρδισε τον 2ο αγώνα Supersport στο Aragon –  η Ducati στο βάθρο – Αποτελέσματα

Ο 2ος αγώνας στο WorldSSP ήταν και πάλι συναρπαστικός με τον Παγκόσμιο Πρωταθλητή  2021, Aegerter να παίρνει την πρώτη του νίκη για τη σεζόν του 2022 , πάνω στην γραμμή τερματισμού!

Ο πρώτος γύρος του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος Supersport FIM 2022 ολοκληρώθηκε με έναν ακόμη συναρπαστικό αγώνα στο MotorLand Aragon για τον Γύρο Pirelli Aragon, με τον Ελβετό αναβάτη Dominique Aegerter (Ten Kate Racing Yamaha) να κερδίζει την πρώτη του νίκη στη σεζόν στον Αγώνα 2 μετά από έναν αγώνα με μεγάλη μάχη με τον Lorenzo Baldassarri (Evan Bros. WorldSSP Yamaha Team).

Οι δυο οδηγοί φεύγουν από το Aragon ισόβαθμοι και πάνε στον Ολλανδικό Γύρο για να “λύσουν τις διάφορες τους”.

Η μάχη σχεδόν μέχρι το τέλος ήταν μεταξύ των Dominique Aegerter (Ten Kate Racing Yamaha), Lorenzo Baldassarri (Evan Bros. WorldSSP Yamaha Team) και τον Can Oncu (Kawasaki Puccetti Racing).

Ο Baldassarri τελικά αρκέστηκε στην δεύτερη θέση, ενώ ο Oncu που έμοιαζε να διεκδικούσε την τρίτη θέση, έμεινε πίσω, και αργότερα ένα τεχνικό πρόβλημα τον έκανε να εγκαταλείψει τελικά τον αγώνα!

Για την τρίτη θέση έδωσαν μάχη στο τέλος ο Ολλανδός αναβάτης, Glenn van Straalen (EAB Racing Team) και ο Nicolo Bulega (Aruba.it Racing WorldSSP Team) που τελικά πήρε την 3η θέση και κατέκτησε το πρώτο βάθρο WorldSSP της Ducati μετά τη Βαλένθια το 2007 με τον Gianluca Nannelli, ο οποίος τερμάτισε επίσης τρίτος. Σχεδόν 15 χρόνια από την ημέρα (10 Απριλίου 2022 σε σύγκριση με 15 Απριλίου 2007) από το τελευταίο βάθρο της Ducati στην μεσαία κατηγορία.

Η νίκη του Aegerter σήμαινε ότι αρνήθηκε στον Baldassarri ένα ντεμπούτο με μια διπλή νίκη, ενώ πήρε την 11η νίκη της καριέρας του στο WorldSSP και το 18ο βάθρο στο WorldSSP . Ήταν επίσης η πρώτη του νίκη στο MotorLand Aragon στο WorldSSP, ενώ ο Baldassarri κατέκτησε το δεύτερο βάθρο του σε ισάριθμους αγώνες για να ξεκινήσει την καριέρα του στο WorldSSP με εκπληκτικό τρόπο. Το βάθρο του Bulega σήμαινε ότι έγινε ο 22ος Ιταλός αναβάτης που ανέβηκε στο βάθρο του WorldSSP.

Ο Van Straalen στην τέταρτη θέση τερμάτισε περισσότερα από τρία δευτερόλεπτα μακριά από τον Niki Tuuli (MV Agusta Reparto Corse) στην πέμπτη θέση καθώς ο Φινλανδός αναβάτης πάλεψε με τον Jules Cluzel (GMT94 Yamaha). Ο Tuuli μπόρεσε να περάσει τον Cluzel στα τελευταία στάδια του αγώνα. Με τον Cluzel στην έκτη θέση, ο Yari Montella (Kawasaki Puccetti Racing) κέρδισε την έβδομη θέση σε ένα δυνατό αποτέλεσμα για τον πρωτάρη.

Ο Stefano Manzi (Dynavolt Triumph) έπρεπε να ξεκινήσει τον αγώνα από το πίσω μέρος του grid μετά από παραβίαση της πίεσης των ελαστικών, αλλά πολέμησε για την επιστροφή του για να εξασφαλίσει την όγδοη θέση στην επιστροφή της Triumph στο WorldSSP, με τον Βρετανό κατασκευαστή να εξασφαλίζει διπλή παρουσία στην πρώτη δεκάδα με τον Hannes Soomer (Dynavolt Triumph) στη δέκατη. Ο Ιταλός αναβάτης Raffaele De Rosa (Orelac Racing VerdNatura WorldSSP) τερμάτισε στην ένατη θέση, στρυμωγμένος ανάμεσα στις δύο μηχανές της Triumph.