23 April 2024
WSBK 2022

WorldSSP: Ο Dominique Aegerter κέρδισε και τον 2ο αγώνα Supersport στο Misano – Αποτελέσματα – H Ducati και πάλι στο βάθρο

Ο Ελβετός αναβάτης το άφησε μέχρι τον προτελευταίο γύρο για να κερδίσει την έβδομη συνεχόμενη νίκη του στο WorldSSP και νίκησε τον τοπικό ήρωα Lorenzo Baldassarri.

Η μάχη για τη νίκη στον 2ο Αγώνα 2 για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Supersport FIM στο Misano World Circuit «Marco Simoncelli» κρίθηκε στον προτελευταίο γύρο κατά τη διάρκεια του γύρου Pirelli Emilia-Romagna καθώς ο Dominique Aegerter (Ten Kate Racing Yamaha) κέρδισε τον Lorenzo Baldassarri (Evan Bros. WorldSSP Yamaha Team) στον προτελευταίο γύρο.

Ο Ιταλός αναβάτης Nicolo Bulega (Aruba.it Racing WorldSSP Team) έκανε το καλύτερο ξεκίνημα και προηγήθηκε στη στροφή 1, αλλά έκανε ένα λάθος και ανοίχτηκε στη στροφή 4 και έτσι έχασε θέσεις, επιτρέποντας στον Baldassarri να πάρει το προβάδισμα.

Ο Aegerter αφού πέρασε τον Yari Montella (Kawasaki Puccetti Racing) στη στροφή 4 στον 5ο γύρο ανέβηκε στη δεύτερη θέση. Μετά από αυτό, έμεινε πίσω από τον Baldassarri και ξεκίνησε τις επιθέσεις και τις προσπεράσεις. Στον 17ο γύρο από τους 18, ο Aegerter έκανε την κίνησή του στη στροφή 11 και πέρασε στην πρώτη θέση και πάλι  και έμεινε μέχρι την καρό σημαία και έτσι κέρδισε την έβδομη συνεχόμενη νίκη του στο WorldSSP και έγινε ο πρώτος αναβάτης που έχει τουλάχιστον επτά νίκες σε δύο διαφορετικές σεζόν, έχοντας πάρει 10νικες  το 2021. Ήταν επίσης η 125η νίκη της Yamaha στην κατηγορία και το 33ο βάθρο τους.

Ο Baldassarri διεκδίκησε τη δεύτερη θέση για πέμπτη φορά το 2022, με τον Ιταλό να βρίσκεται πλέον σε επτά βάθρα στην σεζόν του σαν πρωτάρης.

Ο Bulega τερμάτισε τρίτος αφού έκανε μια κίνηση στον Montella και στον Curvone στον 5ο γύρο για να περάσει στην τρίτη θέση, όπου παρέμεινε για το υπόλοιπο του αγώνα. Η τριάδα Aegerter-Baldassarri-Bulega τερμάτισε με αυτή τη σειρά για τέταρτη φορά, και είναι η πρώτη φορά που συνέβη αυτό στο WorldSSP.

Αφού έδειξε δυνατό ρυθμό σε όλη τη διάρκεια του γύρου, ο Stefano Manzi (Dynavolt Triumph) κέρδισε το καλύτερο αποτέλεσμα του WorldSSP με την τέταρτη θέση. Το αποτέλεσμα σηματοδοτεί επίσης το καλύτερο αποτέλεσμα της Triumph για τη σεζόν 2022 από τότε που επέστρεψε στο Πρωτάθλημα. Τερμάτισε πάνω από δύο δευτερόλεπτα μακριά από τον Τούρκο Can Oncu (Kawasaki Puccetti Racing) στην πέμπτη θέση και τον Federico Caricasulo (Althea Racing) που έκλεισε την κορυφαία εξάδα του 2ου αγώνα στο Misano.