WSBK 2022

Φοβερή νίκη του Lorenzo Baldassarri στο ντεμπούτο του στο WorldSSP στον 1ο αγώνα του Aragon – Αποτελέσματα – VIDEO

Στον πρώτο αγώνα του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Supersport 2022, οι αναβάτες της Yamaha Lorenzo Baldassarri και Dominique Aegerter έδωσαν μια συναρπαστική μάχη για τη νίκη, την οποία κέρδισε ο rookie Lorenzo Baldassarri.

Χωρίς Ducati, MV Agusta και Triumph στο βάθρο.

Μια εκπληκτική παρθενική νίκη στον Αγώνα 1 του Γύρου της Pirelli Aragon για τον rookie Lorenzo Baldassarri που ήρθε από την Moto2 και κατέπληξε στον πρώτο του αγώνα με το φοβερό σώσιμο στην τελευταία στροφή που του χάρισε την νίκη!

Στα πρώτα στάδια του αγώνα, ο Τούρκος αναβάτης Can Oncu (Kawasaki Puccetti Racing) ξέφυγε από το κυνηγητό και είχε μια διαφορά περίπου ενός δευτερολέπτου από τον Dominique Aegerter (Ten Kate Racing Yamaha) και τον rookie Lorenzo Baldassarri (Evan Bros. WorldSSP Yamaha Team) , αλλά που μπόρεσαν να τον φτάσουν και να τον περάσουν τελικά και να τον αφήσουν  να τερματίσει στην τρίτη θέση χωρίς να μπορέσει να κάνει τίποτα παραπάνω!

Αφού πέρασαν τον Τούρκο, τόσο ο Aegerter όσο και ο Baldassarri μπόρεσαν να κάνουν ένα κενό από τον Oncu, παρά το γεγονός ότι παλέψαν μεταξύ τους μέχρι την γραμμή τερματισμού!

Ο τελευταίος γύρος ήταν «δραματικός» καθώς ο Aegerter έκανε ένα λάθος στις στροφές 14 και 15, επιτρέποντας στον Baldassarri να περάσει, πριν χρησιμοποιήσει το slipstream για να κλείσει πίσω τον Ιταλό.

Ο Baldassarri οδήγησε μέχρι την τελευταία στροφή αλλά χρειάστηκε να κάνει ένα θαυματουργό σώσιμο από πτώση, αφού έχασε το μπροστινό μέρος της μοτοσυκλέτας του, με τον Aegerter στο εξωτερικό να πρέπει να παραμείνει στη μηχανή του μετά την επαφή μεταξύ τους. Ο Baldassarri μπόρεσε να σηκώσει την μοτοσυκλέτα του στην τελευταία στροφή και να κρατήσει τη νίκη, με τον Aegerter στη δεύτερη θέση.

Ο Baldassarri έγινε μόλις ο έβδομος αναβάτης που κέρδισε στο ντεμπούτο του, κάνοντας την 37η νίκη της Ιταλίας στο WorldSSP και το 115ο βάθρο της χώρας του.

Η δεύτερη θέση για τον Aegerter ήταν το 17ο βάθρο του στο WorldSSP καθώς ο Πρωταθλητής ξεκίνησε τη σεζόν με ένα βάθρο, ενώ ο Oncu κατέκτησε το τέταρτο βάθρο του στο WorldSSP.

Ο Ολλανδός Glenn van Straalen (EAB Racing Team) είχε το καλύτερο αποτέλεσμα του στο WorldSSP μέχρι σήμερα με την τέταρτη θέση, τερματίζοντας περισσότερο από δύο δευτερόλεπτα μπροστά από τον rookie Nicolo Bulega (Aruba.it Racing WorldSSP Team) που τερμάτισε στην πέμπτη θέση με το Ducati Panigale V2 που έκανε το ντεμπούτο του στο WorldSSP στην Ισπανία.

Ο Niki Tuuli (MV Agusta Reparto Corse) έκλεισε την πρώτη εξάδα με το νέο MV Agusta F3 800 RR μετά από μια δυνατή εμφάνιση, μόλις ένα δευτερόλεπτο μακριά από την Bulega. Και οι πέντε κατασκευαστές στο grid του 2022 τερμάτισαν στην πρώτη επτάδα, καθώς ο Stefano Manzi (Dynavolt Triumph) κατέκτησε την έβδομη θέση.

Ταχύτερο γύρο του αγώνα έκανε ο Dominique Aegerter που είναι και νέο ρεκόρ γύρου με 1’53.795s