27 April 2024
WSBK 2022

WorldSSP300: Ο Marc Garcia κέρδισε τον 1ο αγώνα στο Aragon – Αποτελέσματα

Ο Marc Garcia κέρδισε άνετα με διαφορά περισσότερα από τέσσερα δευτερόλεπτα στον εναρκτήριο αγώνα της σεζόν 2022 στην μικρή κατηγορία Supersport 300

UPDATE: Άτυχος ο δικός μας Έλληνας οδηγός Γιάννης Περιστεράς, αφού δεν μπόρεσε να πάρει μέρος στις δοκιμές και στον αγώνα λόγω μη πιστοποιημένου κράνους (Δείτε αναλυτικά εδώ >>>)

Ο Marc Garcia (Yamaha MS Racing) μπόρεσε να εκμεταλλευτεί τη μάχη πίσω του για να ανοίξει ένα κενό, κερδίζοντας τους πρώτους 25 βαθμούς της σεζόν.

Η νίκη του Garcia ήταν η πρώτη του νίκη μετά τον 2ο αγώνα στο Magny-Cours το 2020 και ήταν η πέμπτη του νίκη στο WorldSSP300. Ο Garcia κέρδισε από την pole position και κέρδισε τον ταχύτερο γύρο, και γίνεται ο πρώτος αναβάτης που σημείωσε Χατ-τρικ με τον ταχύτερο γύρο και την pole μετά την Ana Carrasco στο Donington Park το 2018.

Η μεγάλη μάχη δόθηκε για την δεύτερη θέση, με τους Alvaro Diaz (Arco Motor University Team) να κατακτά την 2η θέση μπροστά από τον Lennox Lehmann (Freudenberg KTM – Paligo Racing) που συμπλήρωσε το βάθρο!

Ο Victor Steeman (MTM Kawasaki) απείχε μόλις 0,045 δευτερόλεπτα από τον τερματισμό στο βάθρο καθώς τερμάτισε στην τέταρτη θέση , μπροστά από τον Yuta Okaya, που ήταν πέμπτος με μόλις ένα δέκατο πίσω. Ο Inigo Iglesias (SMW Racing), παρά το γεγονός ότι έτρεξε στο πρώτο γκρουπ πριν από το Long Lap Penalty, τερμάτισε στην έκτη θέση σχεδόν μισό δευτερόλεπτο κάτω από την Okaya.