18 April 2024
ENDURANCE WORLD CHAMPIONSHIP

Η Honda κέρδισε το 12ωρο αγώνα του Estoril – Αποτελέσματα – Video – Φωτογραφίες

Η Ιαπωνική ομάδα Honda κέρδισε το 12ωρο του Estoril μετά από ένα τρελό 12 ώρες στην πίστα και ένα αγωνιστικό τελείωμα.

Η FCC TSR Honda France τερμάτισε ένα γύρο μπροστά από την ομάδα Webike SRC Kawasaki France Trickstar και την BMW Motorrad World Endurance Team.

Η FCC TSR Honda France κέρδισε μετά από έναν απίστευτο αγώνα με οδηγούς τους Josh Hook, Yuki Takahashi και Mike di Meglio, κατάφεραν και πέρασαν την γραμμή τερματισμού με ένα γυρο διαφορά από τους τους Jérémy Guarnoni, Erwan Nigon και David Checa της ομάδας Webike SRC Kawasaki France Trickstar και τους Javier Forés, Markus Reiterberger και Kenny Foray της BMW Motorrad World Endurance Team που έκλεισαν το βάθρο με λιγότερο από ένα δευτερόλεπτο διαφορά από την δεύτερη ομάδα!

Η δεύτερη θέση τους στο βάθρο επιτρέπει στην Webike SRC Kawasaki France Trickstar να φτάσει στην κορυφή της κατάταξης FIM EWC του 2021.

Λίγα λεπτά από τον τερματισμό, η ομάδα VRD Igol Experience ήταν στην ήταν 3η θέση, αλλά ένα μικρό λάθος λίγους γύρους πριν το τέλος άφησαν τους Florian Alt, Florian Marino και Nico Terol στην 4η θέση.

Χάρη σε ένα πολύ καλό τερματισμό, η ομάδα Moto Ain με τους Randy de Puniet, Robin Mulhauser και Roberto Rolfo κέρδισαν την 5η θέση!

Την κορυφαία εξάδα έκλεισε η ομάδα BMRT 3D Maxxess Nevers, ενώ κατέκτησε και την πρώτη θέση στην κατηγορία πρώτο Superstock.

Οι λάτρεις των αγώνων αντοχής δεν θα ξεχάσουν ευκολά τον 12ωρο του Εστορίλ. Τα φαβορί ήταν στο προβάδισμα στην αρχή του αγώνα, όταν αρχίσαν οι ανατροπές! Σε μια καυτή πίστα και υπό την πίεση των αντιπάλων τους, οι πρωτοπόροι δεν άντεξαν και είχαν πτώσεις ο ένας μετά τον άλλο. Η BMW Motorrad World Endurance Team, η Yoshimura SERT Motul και μετά η YART – Yamaha Official EWC Team είχαν πτώσεις προτού φτάσουν στα μισά του αγώνα. Προς το τέλος του αγώνα, όταν η Webike SRC Kawasaki France Trickstar φάνηκε να είναι σταθερά στο προβάδισμα του αγώνα, έμειναν από καύσιμα και έτσι στερήθηκαν τη νίκη 1.30 ώρα πριν τον τερματισμό.

Από τις κορυφαίες ομάδες που ήταν άτυχοι κατά τη διάρκεια του αγώνα, η YART – Yamaha Official EWC Team μετά την πτώση, κατάφερε να συνεχίσει αρκετά καλά και τερμάτισε στην 10η θέση.

Η Yoshimura SERT Motul τερμάτισε 17η. Μια δεύτερη πτώση εμπόδισε την ομάδα της Suzuki να επιστρέψει στην κορυφαία ομάδα. Ο Xavier Simeon στη σέλα της εργοστασιακής Suzuki συγκρούστηκε με τον Morgan Berchet (Tati Team Beringer Racing).

12 Hours of Estoril 2021: best video images