22 July 2024
MotoGP 2023

Moto2: Ο Fermin Aldeguer κέρδισε τον αγώνα στην Ταϊλάνδη – Αποτελέσματα

Μετά την pole position, ο Fermin Aldeguer κέρδισε και τον αγώνα του Grand Prix της Ταϊλάνδης κατηγορίας Moto2, για τον 17ο γύρο του πρωταθλήματος MotoGP 2023 στο Chang International Circuit στο Buriram.

Ο Aldeguer ξεκίνησε καλά από την πρώτη θέση, οδηγώντας τον αγώνα για όλη τη διάρκειά του, περνώντας τη γραμμή τερματισμού με μεγάλη διαφορά με τον δεύτερο, Pedro Acosta, που δεν έδειξε να πιέζει ιδιαίτερα, αλλα με αυτή την θέση αυξάνει την διαφορά του στην κατάταξη, ενώ να θυμίσουμε ότι εδώ είχε την πρώτη του ευκαιρία να κερδίσει τον τίτλο (match point).

Τρίτο σκαλί του βάθρου για το τοπικό είδωλο, Somkiat Chantra. Ο οδηγός της Team Asia πήρε την καρό σημαία μπροστά στους συμπατριώτες του που τον αποθέωσαν ανάλογα, αφού τους χάρισε ένα βάθρο μέσα στην πατρίδα του!

Ο Tony Arbolino (Marc VDS), ο άμεσος διεκδικητής του τίτλου τερμάτισε στην 4η θέση.

Πέμπτος στη γραμμή τερματισμού ήταν ο Ai Ogura (Team Asia), συγγραφέας μιας φοβερής επιστροφής, ακολουθούμενος από τους Marcos Ramirez (OnlyFans American Racing), Albert Arenas (Red Bull Ajo) και Alonso Lopez (SpeedUp).

Την πρώτη δεκάδα κλείνουν οι Izan Guevara (Aspar) και Manuel Gonzalez (VR46 Team).

Στους βαθμούς τερμάτισαν επίσης ο Aron Canet (Pons), που τιμωρήθηκε με δύο πέναλτι μεγάλου γύρου λόγω πρόωρης εκκίνησης, Dennis Foggia (Italtrans), Jeremy Alcoba (Gresini), Sam Lowes (Marc VDS) και Darryn Binder (Intact GP).

Με τη δεύτερη θέση ο Acosta φτάνει στους 300,5 πόντους, 63 μπροστά από τον Arbolino και 128,5 έναντι του Jake Dixon (Aspar), ο οποίος έπεσε σήμερα.