27 April 2024
MotoGP 2023

Moto2: Ο Pedro Acosta κέρδισε τον αγώνα κυριαρχώντας στο Mugello – Αποτελέσματα

Ο Pedro Acosta κέρδισε το Ιταλικό Grand Prix, της κατηγορίας Moto2, για τον έκτο γύρο του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος 2023, στην πίστα Mugello.

Αυτή είναι η τρίτη νίκη της σεζόν για τον οδηγό της Red Bull Ajo Team μετά από αυτές των Portimao και Austin. Στο βάθρο μαζί του ήταν ο Tony Arbolino (Marc VDS), ο κορυφαίος της βαθμολογίας του πρωταθλήματος και ο Jake Dixon (Aspar).

Ο poleman Aron Canet τερμάτισε στην 4η θέση μετά από μια πτώση στα προκριματικά, όπου τραυματίστηκε στο χέρι που έδειχνε να τον πονά πολύ.

Στην 5η θέση τερμάτισε ο Celestino Vietti, μπροστά από τον Alonso Lopez που έκλεισε το Top6 και μετα από μια φοβερή επιστροφή αφού εκτέλεσε δυο ποινές μεγάλου γύρου, γιατί προκάλεσε την πτώση του Loews.

Στο Top Ten τερμάτισε επίσης ο Filip Salac (Gresini) έβδομος, ο Manuel Gonzalez (VR46 Master Camp) όγδοος, ο Somkiat Chantra (Ομάδα Ασίας) ένατος και ο πρωτάρης Sergio Garcia (Pons) δέκατος.

Επιστρέφοντας στον Acosta όπου κυριάρχησε, περνώντας τη γραμμή του τερματισμού με διαφορά (+6,194 δ.) και πλέον έφτασε τους 20 βαθμούς πίσω από τον Tony Arbolino στην παγκόσμια κατάταξη, με τον τελευταίο να περιορίζει τη ζημιά. Τρίτος στη βαθμολογία του πρωταθλήματος ο Alonso Lopez, με 48 βαθμούς διαφορά.