24 August 2024
MotoGP 2022

Moto2: Ο Tony Arbolino κέρδισε τον αγώνα στο Sepang στην Μαλαισία με τον Ogura να έχει πτώση –  Αποτελέσματα

Ο Tony Arbolino κέρδισε το Grand Prix της Μαλαισίας στην κατηγορία Moto2, για τον 19ο και προτελευταίο γύρο του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος 2022.

Ο αναβάτης της ομάδας Marc VDS οδήγησε τον αγώνα για μεγάλο χρονικό διάστημα, περνώντας τη γραμμή του τερματισμού στην πρώτη θέση αφού αντιστάθηκε στις επιθέσεις ενός «άτυχου» Ai Ogura, ο οποίος οδήγησε τον αγώνα για μερικούς γύρους, αλλα ενώ ήταν στη δεύτερη θέση πίσω από τον Ιταλό και με τον αντίπαλό του στο κυνήγι για τον τίτλο Augusto Fernandez πίσω, επιχείρησε μια προσπέραση στις τελευταίες στροφές του αγώνα και γλίστρησε, χάνοντας έτσι την κορυφή του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος, που απέχει πλέον 9,5 βαθμούς από τον Fernandez.

Για τον Arbolino αυτή είναι η τρίτη νίκη της σεζόν μετά από αυτές των Austin και Buriram.

Ο νικητής του Grand Prix της Αυστραλίας Alonso Lopez (Speed ​​​​Up) τερμάτισε 2ος , μπροστά από τον Jake Dixon (Aspar) που έκλεισε το βάθρο του αγώνα!

Στην 4η θέση τερμάτισε ο Augusto Fernandez (Red Bull Ajo), που έδωσε σκληρή μάχη με τον Dixon, μένοντας τελικά πίσω φανερά δυσαρεστημένος με τον Βρετανό.

Πέμπτος στον τερματισμό ήταν ο εξαιρετικός Manuel Gonzalez, που προηγήθηκε των Marcel Schrotter (Intact GP), Cameron Beaubier (American Racing) και Aron Canet (Pons).

Ο Jeremy Alcoba (Intact GP) και ο Fermin Aldeguer (Speed ​​​​Up) έκλεισαν το Top Ten.

Επίσης στους βαθμούς τερμάτισαν οι Filip Salac (Gresini), Lorenzo Dalla Porta (Italtrans), Albert Arenas (Aspar), Bo Bendsneyder (SAG) και Taiga hada (SAG).

Αγώνας για να ξεχάσει ήταν για τον πρωταθλητή Moto3 του 2021, Pedro Acosta αφού είχε δυο πτώσεις. Στην πρώτη παρασύρθηκε από άλλους οδηγούς στον πρώτο γύρο καταστρέφοντας στην ουσία τον αγώνα του.