3 July 2024
MotoGP 2023

Moto3: Ο Ayumu Sasaki κέρδισε τον αγώνα στην Valencia – Αποτελέσματα

Ο Ayumu Sasaki κέρδισε το Grand Prix της Βαλένθια, για τον 20ο και τελευταίο αγώνα του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος κατηγορίας Moto3 2023.

Ο Ayumu Sasaki πέρασε πρώτος τη γραμμή τερματισμού για να πάρει τη πρώτη του νίκη φέτος, τερματίζοντας μπροστά από τον David Alonso (GASGAS Aspar), και με τον Ivan Ortolà (KTM MTA) να ολοκληρώνει το βάθρο.

Την τέταρτη θέση κατέλαβε ο pole-sitter Collin Veijer, μπροστά από τον Deniz Oncu (KTM Red Bull Ajo), ενώ την δεκάδα έκλεισε ο José Antonio Rueda (KTM Red Bull Ajo).

Την πρώτη δεκάδα συμπλήρωσαν οι Joel Kelso (CFMoto PruestelGP), Daniel Holgado (KTM Tech3), David Munoz (KTM BOE) και Ryusei Yamanaka (GASGAS Aspar).

Ο Taiyo Furusato (Honda Team Asia), ο Filippo Farioli (KTM Tech3), ο πρόσφατα εστεμμένος παγκόσμιος πρωταθλητής Jaume Masia (Honda Leopard), ο team-mate του τελευταίου Adrian Fernandez και ο Stefano Nepa (KTM MTA) τερμάτισαν επίσης μέσα στην 15αδα που παίρνει βαθμούς.