27 April 2024
MotoGP 2023

Moto3: Ο Collin Veijer, κέρδισε τον αγώνα στην Μαλαισία – Αποτελέσματα

Ο Collin Veijer κέρδισε το Grand Prix της Μαλαισίας στην κατηγορία Moto3, για το ν18ο γύρο του MotoGP 2023.

Ο Ολλανδός αναβάτης του Team Intact GP πέτυχε την πρώτη του νίκη στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα, μετα από έναν ακόμα συναρπαστικό αγώνα στην μικρή κατηγορία.

Στην δεύτερη θέση τερμάτισε ο Ayumu Sasaki, ο οποίος δεν έχει καταφέρει ακόμα να κερδίσει τον πρώτο του αγώνα.

Το βάθρο έκλεισε ο Jaume Masia, που παραμένει στην κορυφή της βαθμολογίας !

Με αυτό το αποτέλεσμα και χάρη στην πτώση του David Alonso (GASGAS Aspar), που σημειώθηκε 11 γύρους πριν από το τέλος και στην οποία συμμετείχαν επίσης οι Daniel Holgado (KTM Tech3), Riccardo Rossi (Honda SIC58 Squadra Corse), Diogo Moreira (KTM MT Helmets – MSI) και Taiyo Furusato (Honda Team Asia), ο αγώνας τίτλου είναι όλο και περισσότερο θέμα μεταξύ Masia και Sasaki, με τον Ισπανό από τη Honda να έχει πλεονέκτημα 13 βαθμών έναντι του Ιάπωνα.

Στην 4η θέση τερμάτισε ο Ivan Ortolà στο KTM της Team MTA, ο οποίος προηγήθηκε των David Munoz (KTM BOE), Adrian Fernandez (Honda Leopard), που έκλεισαν την πρώτη εξάδα!

7ος τερμάτισε ο Xavier Artigas, μπροστά από τον Joel Kelso και τον Filippo Farioli, ενώ ο  Ryusei Yamanaka έκλεισε το Top Ten.

Στο Πρωτάθλημα, όπως αναφέρθηκε, η Masia έχει 13 πόντους πλεονέκτημα έναντι του Sasaki, 41 έναντι των Alonso και Holgado και 51 επί του Oncu.