22 July 2024
MotoGP 2023

Moto3: Ο David Alonso κέρδισε τον αγώνα στο Misano στην τελευταία στροφή – Αποτελέσματα

Ο David Alonso συνεχίζει την φοβερή του πορεία και μετα τις νίκες του σε Σίλβερστοουν και Βαρκελώνη, το ίδιο έκανε και στο Misano στο Grand Prix της κατηγορίας Moto3 για τον 12ο γύρο του MotoGP του 2023.

Στο Misano World Circuit, Marco Simoncelli, ο Κολομβιανός από την Team Aspar είχε για άλλη μια φορά έναν συναρπαστικό τερματισμό, μπροστά από τη Honda του poleman Jaume Masia (Leopard) και την KTM της Team Red Bull Ajo του Deniz Oncu στη γραμμή τερματισμού.

Για τον οδηγό της GASGAS με το νούμερο #80 είναι η τρίτη νίκη στους τελευταίους τέσσερις αγώνες.

Πάλεψε επίσης για τη νίκη μέχρι λίγους γύρους από το τέλος ήταν ο David Munoz (BOE), ο οποίος επιβράδυνε μόνο προς το τέλος αφού κινδύνευσε να χάσει το μπροστινό μέρος του KTM του, τερματίζοντας μπροστά από τον Collin Veijer (Husqvarna Intact GP).

Οι Ιάπωνες Kaito Toba (Honda SIC58 Squadra Corse) και Ayumu Sasaki (Husqvarna Intact GP) τερμάτισαν στην έκτη και έβδομη θέση, μπροστά από τον Ivan Ortolà (KTM MTA) και τον πρωτάρη της KTM Red Bull Ajo, Josè Antonio Rueda.

Ο Romano Fenati πέρασε τη γραμμή τερματισμού στη δέκατη θέση, μπροστά από τον Taiyo Furusato (Honda Team Asia), τον Diogo Moreira (KTM MT Helmets – MSI) και τον Stefano Nepa (KTM MTA). Βαθμούς πήραν επίσης οι Ιάπωνες Ryusei Yamanaka (GASGAS Aspar) και Tatsuki Suzuki (Honda Leopard).

Ένας αγώνας ξεχασμένος για τον Daniel Holgado, ο οποίος ξεκίνησε από την όγδοη θέση στο KTM της Team Tech3 και τερμάτισε 16ος και εκτός της ζώνης βαθμών.

Ο Ισπανός οδηγός εξακολουθεί να είναι ο κορυφαίος της βαθμολογίας του παγκοσμίου πρωταθλήματος, αλλά το προβάδισμά του έναντι του Sasaki μειώθηκε απ ο 13 σε 4. Ο Masia, είναι τρίτος, με 12 βαθμούς πίσω, ο Oncu με 17 και ο Alonso με 21.