28 April 2024
WSBK 2023

Ο Toprak Razgatlioglu κέρδισε τον φοβερό αγώνα Superpole στο Mangy-Cours – Bautista και Rea στο βάθρο – Αποτελέσματα

Ο Toprak Razgatlioglu (Pata Yamaha Prometeon WorldSBK) έκανε τα δύο στα δύο στο Mangy-Cours μετά τη νίκη του σε έναν φοβερό και θεαματικό αγώνα Superpole στον Γαλλικό Γύρο Pirelli.

Ο Toprak Razgatlioglu δίνοντας ρεσιτάλ οδήγησης και κάνοντας φοβερές προσπεράσεις κατάφερε και πήρε την δεύτερη νίκη στον Γαλλικό Γύρο Pirelli μετα την νίκη του στον πρώτο αγώνα χθες!

Ο Alvaro Bautista (Aruba.it Racing – Ducati) τερμάτισε στην 2η θέση χωρίς να καταφέρει να αντισταθεί στην φοβερή φόρα του Τούρκου οδηγού, παρόλο που οδήγησε στην αρχή τον αγώνα!

Ο Ισπανός την ώρα που με μια φοβερή προσπέραση ο  Razgatlioglu περνούσε στην κορυφη ήρθε σε επαφή με τον συμπαίκτη του Michael Ruben Rinaldi στα μισά του αγώνα, με αποτέλεσμα ο Ιταλός να πέσει !

Στην συνέχεια ο Bautista έδωσε για μερικούς γύρους την μάχη του με τον Jonathan Rea για την 2η θέση με αποτέλεσμα να ανεβεί αυτός τελικά στο δεύτερο σκαλί του βάθρου!

Ο Jonathan Rea αρκέστηκε τελικά στην 3η θέση του βάθρου, συμπληρώνοντας ένα ακόμα βάθρο με τους Fantastic 3 που έχουμε συνηθίσει να βλέπουμε τα τελευταία χρόνια!

Ο Razgatlioglu έγινε ο πρώτος αναβάτης που κέρδισε τέσσερις διαδοχικούς αγώνες στο Magny-Cours, ενώ ο Bautista ανέβηκε στο 80ο βάθρο του. Ο έξι φορές πρωταθλητής Rea κέρδισε το 258ο του βάθρο και το 20ο του στην εμβληματική Γαλλική πίστα.

Στην 4η θέση τερμάτισε ο Andrea Locatelli (Pata Yamaha Prometeon WorldSBK),μπροστά από τον Danilo Petrucci (Barni Spark Racing Team), ενώ την εξάδα συμπλήρωσε ο Dominique Aegerter (GYTR GRT Yamaha WorldSBK Team) που κατάφερε και προσπέρασε τον Loris Baz (Bonovo Action BMW) στη στροφή 5 στον τελευταίο γύρο, με το πρώτο BMW να τερματίζει στην 7η θέση, μπροστά από τον Axel Bassani (Motocorsa Racing) στην όγδοη θέση.

Στην 9η θέση το πρώτο Honda του Xavi Vierge (Team HRC), συμπληρώνοντας τους οδηγούς που περνούν βαθμούς, ενώ την δεκάδα εκλύσει ο Phillip Oettl (Team GoEleven).