13 May 2024
MotoGP 2024

Moto2: Ο Fermin Aldeguer κέρδισε τον αγώνα στην Jerez – Αποτελέσματα

Έκτη νίκη στο Moto2 για τον αναβάτη της SpeedUp, ο Roberts νέος ηγέτης της βαθμολογίας του παγκόσμιου πρωταθλήματος

Ο Fermin Aldeguer, μετά την pole position που κατέκτησε χθες στη Jerez, κέρδισε το Ισπανικό Grand Prix της κατηγορίας Moto2, για τον τέταρτο γύρο του MotoGP 2024.

Στην εκκίνηση ο οδηγός της Team SpeedUp έχασε τη θέση από τον Manuel Gonzalez (Gresini Racing), αλλά στον πέμπτο γύρο πήρε το προβάδισμα του αγώνα και δεν το εγκατέλειψε ποτέ.

Ο αναβάτης της ομάδας του Luca Boscoscuro πετυχαίνει έτσι την έκτη του νίκη στην Moto2, την πρώτη της σεζόν. Στο δεύτερο σκαλί του βάθρου μετά από μια όμορφη επιστροφή, ο Joe Roberts (OnlyFans American Racing), ο οποίος κέρδισε τον Manuel Gonzalez (Gresini Racing) και παίρνει το προβάδισμα της βαθμολογίας του παγκόσμιου πρωταθλήματος. Ένας Αμερικανός δεν έχει οδηγήσει το MotoGP από το 2006.

Τέταρτος στη γραμμή τερματισμού ήταν ο νικητής του Austin Sergio Garcia (MT Helmets – MSI), ο οποίος προηγήθηκε του Albert Arenas (Gresini Racing), του Ai Ogura (MT Helmets – MSI) και του Tony Arbolino.

Την πρώτη δεκάδα κλείνουν οι Jeremy Alcoba (VR46 Master Camp Team), Celestino Vietti (Red Bull Ajo) και Somkiat Chantra (Team Asia).

Επίσης σημείωσαν βαθμούς οι Filip Salac (Marc VDS), Izan Guevara (Aspar), Zonta van den Goorbergh (RW Racing GP), Deniz Oncu (Red Bull Ajo) και ο μπαλαντέρ Matteo Ferrari, Gresini Racing.

Όπως αναφέρθηκε, η κατάταξη του παγκόσμιου πρωταθλήματος βλέπει τον Τζο Ρόμπερτς να ηγείται με 69 βαθμούς, ακολουθούμενος από τον Σέρχιο Γκαρσία στους 5 βαθμούς, Ο Fermin Aldeguer στους  15 και 23 του Manuel Gonzalez.