25 April 2024
MotoGP 2022

Moto3: Ο Izan Guevara κέρδισε τον αγώνα στην Valencia και έκλεισε την σεζόν με τον αέρα του πρωταθλητή – Αποτελέσματα

Ο Izan Guevara (GasGas) κέρδισε το Grand Prix της κατηγορίας Moto3 της Βαλένθια, για τον 20ο και τελευταίο γύρο του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος 2022.

Στην πίστα της Βαλένθια, ο ήδη Παγκόσμιος Πρωταθλητής, οδήγησε όλο τον αγώνα στην κορυφη και τελικά δεν άφησε περιθώριο, απατώντας στην επίθεση στην επίθεση του Ντένις Οντσού, ο οποίος τον πέρασε μερικές στροφές πριν από το τέλος, αλλά δεν μπόρεσε να κρατήσει την πρώτη θέση, περνώντας δεύτερος. στη γραμμή του τερματισμού, μην μπορώντας τελικά να φτάσει την πρώτη νίκη της καριέρας του.

Για τον Guevara αυτή είναι η έβδομη νίκη της σεζόν, μια σεζόν που κέρδισε το τίτλο και που πλέον αφήνει την μικρή κατηγορία Moto3 με μια ακόμη επιτυχία.

Στο βάθρο πίσω του με πάνω από έξι δευτερόλεπτα διαφορά σε ένα μοναχικό αγώνα τερμάτισε ο Sergio Garcia, ο οποίος δίνει στην ομάδα Aspar το διπλό στο Πρωτάθλημα, δεδομένου ότι ο Garcia κλείνει στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας!

Στην 4η θέση τερμάτισε ο Dennis Foggia που έφτασε τρίτος στο Πρωτάθλημα μετά τη δεύτερη θέση το 2021.

Στην 5η θέση τερμάτισε ο Ayumu Sasaki, μπροστά από τον Adrian Fernandez, οπού έκανε μια σπουδαία ανάκαμψη αφού ξεκίνησε από την 26η θέση.

Οι David Munoz, Diogo Moreira, Ryusei Yamanaka και Daniel Holgado κλείνουν την κορυφαία δεκάδα.