24 April 2024
MotoGP 2022

Moto3: Ο Izan Guevara κέρδισε τον αγώνα στο Motegi – Αποτελέσματα

Moto3: Ο Izan Guevara κερδίζει στο Motegi και μεγαλώνει την διαφορά του στο Πρωτάθλημα – Στο βάθρο οι Dennis Foggia και Ayumu Sasaki

Καταπληκτική νίκη για τον Izan Guevara στο Twin Ring του Motegi, του Ιαπωνικού Grand Prix, για τον 16ο γύρο του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος 2022 στην Moto3.

Ο αναβάτης της Aspar Team, πρωταγωνιστής μιας κακής πτώσης στο ζέσταμα (συγκρούστηκε με τον McPhee που είχε σβήσει τη μοτοσυκλέτα, με αποτέλεσμα να καταστραφεί η μοτοσυκλέτα του και που οι μηχανικοί της GasGas έφτιαξαν σε χρόνο ρεκόρ) με εξαιρετική εκκίνηση από η τρίτη σειρά πήρε αμέσως το προβάδισμα, έχασε το προβάδισμα μόνο από τον Ayumu Sasaki, αλλά τον πήρε πίσω στην αποφασιστική στιγμή, με 5 γύρους για το τέλος.

Για τον Guevara (που για πρώτη φορά αγωνίστηκε στο Motegi) αυτή είναι η πέμπτη νίκη της σεζόν, η δεύτερη συνεχόμενη μετά από αυτή του Aragon, μια νίκη που τον κάνει να επεκτείνει την βαθμολογία του στο πρωτάθλημα στους +45 βαθμούς επί του ομόστυαλού του του Sergio Garcia, που σήμερα τερμάτισε τέταρτος.

Στην δεύτερη και τρίτη θέση του βάθρου ανέβηκαν, ο Dennis Foggia (Honda Leopard), και ο Ayumu Sasaki (Husqvarna Max Racing Team), ενώ ο Jaume Masia (KTM Red Bull Ajo), που ήταν στην μάχη του βάθρου, έπεσε μετά από high-side, 4 γύρους πριν από το τέλος.

Όπως αναφέραμε πριν, 4ος  τερμάτισε ο Sergio Garcia , μπροστά από τον David Munoz (KTM BOE), και τον Diogo Moreira (KTM MT Helmets – MSI) που έκλεισε την πρώτη εξάδα!

Ο John McPhee (Husqvarna Max Racing Team) τερμάτισε στην 7η θέση μπροστά από τον Ryusei Yamanaka (KTM MT Helmets – MSI).

Στην 9η θέση τερμάτισε ο Andrea Migno (Honda Snipers), ενώ ο Riccardo Rossi (Honda SIC58 Squadra Corse) έκλεισε την κορυφαία δεκάδα!

Πτώση είχε ο pole-man, Tatsuki Suzuki. Ο αναβάτης της Team Leopard έχασε τον έλεγχο του Honda του στον τέταρτο γύρο του αγώνα καθώς πάλευε για την κορυφή.